niedziela, 29 czerwca 2014

Podwórko na ulicy - woonerf

Przed nami wielka zmiana - przebudowa 6. sierpnia w Łodzi była kamieniem milowym w zmianie świadomości dotyczącej miejsca w którym mieszkamy i jego najbliższego otoczenia. 

Temat nagłaśniany przez media bo "jak to?! jak można stworzyć ulicę dla ludzi a nie dla samochodów?!" 

Pierwszy woonerf w Łodzi otwarty! (źródło: woonerf.dlalodzi.info)


W Łodzi otwarty został woonerf - jak ktoś woli polski odpowiednik: podwórzec miejski. Woonerf to ulica zaprojektowana w sposób zmieniający priorytety na drodze. Polskie ulice tworzone są z myślą o samochodach. Nie ma na nich miejsca dla bezpiecznej komunikacji pieszej ani rowerowej, nie wspominając o bezpieczeństwie bawiących się dzieci. W odpowiedzi na potrzebę oddania przestrzeni mieszkańcom przy zachowaniu głównych funkcji ulicy projektowane są właśnie woonerfy. 

Zaprojektowanie przestrzeni ulicy która pozwoli cieszyć się jej walorami użytkowymi i estetycznymi wymaga uwzględnienia kwestii takich jak uspokojenie ruchu, zagwarantowanie miejsc parkingowych, stworzenie miejsc do wypoczynku i rekreacji (na przykład ławki lub szachy).

A propos zagwarantowania miejsc parkingowych. Koncepcja woonerfa uwzględnia tę potrzebę - proponowane rozwiązania chronią przed zastawianiem ulic zaparkowanymi autami. Przykład z Łodzi gdzie miejsca parkingowe zaprojektowano w wolnej przestrzeni:

Wizualizacja ul. 6. sierpnia opracowana przez Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi

W jaki sposób rozwiązuje się kwestię bezpieczeństwa i uspokojenia ruchu? Mianowicie poprzez zastosowanie naturalnych spowalniaczy dla samochodów - mam na myśli przede wszystkim szykany. Projekt z Łodzi zakładał następujące zmiany w pokonaniu ulicy:
Przed zmianą (źródło: Fenomen)
Po zmianie (źródło: Fenomen)
Czy w Toruniu woonerf znajdzie swoich zwolenników? Na pewno - już samo pokazanie mieszkańcom jak zmienić może się ich ulica i jak poprawi się komfort ich życia jest przekonywujący. Ważną rzeczą jest też wzrost wartości nieruchomości znajdujących się w nowatorsko zaprojektowanej przestrzeni. Niech każdy odpowie sobie na pytanie ile radości daje estetyczne i bezpieczne otoczenie?