wtorek, 11 listopada 2014

Bo flaga to nie kawałek płótna

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że symbol jakim jest flaga państwowa to nie zwykły kawałek płótna. Jednak często nie wiemy jak z flagą postępować. Nie wiemy my - obywatele, nie wiedzą też władze i osoby publiczne. Poniżej zbiór podstawowych zasad wywieszania flagi państwowej. 

Po pierwsze rozróżnić musimy dwie flagi państwowe. Pierwsza z nich to prostokątny płat tkaniny w barwach narodowych (czyli biało-czerwony). Druga z flag to flaga z godłem - często niezgodnie z zasadami wykorzystywana jest przez obywateli. Zarówno podczas świąt państwowych jak i np podczas meczów. Flaga z godłem wywieszona może być przez polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne, porty lotnicze oraz na statkach jako bandera.

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej
Flaga z godłem




oraz






Instytut Heraldyczno-Weksylogiczny stworzył listę zaleceń dotyczących eksponowania flagi państwowej:
  1. Flaga państwowa ma przewagę nad innymi flagami; 
  2. Flaga musi być czysta i nie postrzępiona, a jej barwy nie mogą być wyblakłe; 
  3. Na otwartym powietrzu flaga jest eksponowana od świtu do zmroku. Jeśli ma pozostać na maszcie dłużej musi być dobrze oświetlona; 
  4. Nie eksponuje się flagi w dni deszczowe, w czasie zamieci śnieżnej i przy wyjątkowo silnym wietrze; 
  5. Flaga nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody; 
  6. Na fladze państwowej lub narodowej nie umieszcza się żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków; 
  7. Jedynym godnym sposobem likwidacji zużytej flagi jest jej niepubliczne spalenie; 
  8. Flagi związane z wyjątkowym wydarzeniem przekazuje się do muzeum
W święta takie jak dziś często przygotowywane są papierowe flagi dla mieszkańców. Co się z nimi dzieje w trakcie uroczystości? Wiele z nich rozrzuconych jest na chodnikach a kolejna część znajduje swoje miejsce w śmietniku. Moim zdaniem organizator powinien zapewniając obsługę uroczystości zadbać również o to, by symbol jakim jest flaga państwowa otoczony był odpowiednią czcią.

Zwracajmy także uwagę na umieszczanie flagi państwowej zgodnie z odpowiednią kolejnością. Flaga państwowa ma bowiem pierwszeństwo przed innymi flagami. Unaoczniającą to grafikę znaleźć można w prezentacji przygotowanej przez Małopolski Urząd Marszałkowski:


W przypadku 2 flag w rzędzie flaga państwowa zawsze znajduje się z lewej strony. Wyjątkiem od tej sytuacji jest okres żałoby narodowej gdy z lewej strony pojawić się może czarna flaga. Jeżeli eksponowany jest rząd 3 flag wtedy flaga państwowa zajmuje honorowe środkowe miejsce. Drugim pod względem ważności jest miejsce z lewej strony. 

Eksponowanie 4 flag wymaga by pierwsza z lewej była flaga państwowa. Następnie w kolejności od lewej do prawej eksponowane są kolejne flagi. W momencie wystawiania 5 flag kolejność jest podobna jak w stosunku do 3 flag - czyli środkowa jest najważniejsza - tam powinna zostać wyeksponowana flaga państwowa. 

Ostatnią z możliwości jest eksponowanie 6 i więcej flag. Tutaj flaga państwowa powinna znaleźć się na skrajnych miejscach.

Dla cierpliwych film pokazujący szacunek do flagi państwowej - z państwa, w którym flaga ma najwyższą wartość.


Dziś widzimy się w otoczeniu flag państwowych na uroczystościach upamiętniających 96. rocznicę odzyskania niepodległości. Plan wydarzeń znajdziesz na stronie www.torun.pl/11-listopada-w-toruniu.