Na sierpień zaplanowane są konsultacje społeczne dotyczące Domu Harcerza. Konsultacje zgłoszone zostały przez mieszkańców - przeprowadzi je magistrat wraz z pracownią badań społecznych.
źródło: torun.pl |
Ważnym punktem uzasadnienia jest podniesienie przez Prezydenta Miasta Torunia argumentu o zwiększeniu dostępności i jakości oferty edukacji pozaszkolnej w innych częściach Torunia. Autorzy wniosku popierają tę inicjatywę jednak nie kosztem innej placówki (tj. Dom Harcerza). W pełni się z tym zgadzam - jednak wypracowanie systemu edukacji pozaszkolnej wymaga rozmowy nie tylko o jednej placówce lecz o wszystkich pozostałych.
Słyszałem już głosy jakoby oferta edukacyjna dostępna w szkołach po lekcjach jest bardzo, bardzo bogata. Jasne... Odpowiedzmy sobie jednak na pytanie: które dziecko chce wracać po lekcjach w mury szkoły i do szkolnych ławek?
Oby po wyborach samorządowcy, urzędnicy i mieszkańcy doszli do wniosku o potrzebie rozmowy na temat oferty dla dzieci i młodzieży z Torunia. Nie tylko w momencie konfliktu.
Wracając do tematu konsultacji ws. Domu Harcerza.
Oto ramowy plan tych konsultacji:
- do 31 lipca zakończenie przygotowań
- od 1 sierpnia - badanie ankietowe
- 28 sierpnia - spotkanie otwarte z udziałem grupy roboczej
- 29 lub 30 sierpnia ewentualne spotkanie grupy roboczej
- do 30 września - raport z konsultacji
Trochę dziwi mnie fakt rozmowy o placówce edukacyjnej w okresie wakacyjnym - w momencie uchylenia uchwały o zamiarze likwidacji Domu Harcerza pośpiech wydaja się złym doradcą.
Rzecz która uderza mnie najbardziej to narzędzia które mają zostać wykorzystane. Uwaga! Badania ankietowe i spotkanie z udziałem grupy roboczej (ewentualnie dwa <<szok>>). Badania diagnozujące ciężko nazwać konsultowaniem. Jest to co najwyżej zebranie opinii i forma przygotowania materiałów do konsultacji.
Spotkanie grupy roboczej - jedno (sic!) to marne uzupełnienie badań ankietowych w tak trudnym temacie jakim jest funkcjonowanie ogniska pracy pozaszkolnej.
Liczę na kreatywność osób które zacięcie broniły OPP Dom Harcerza jak i wnioskodawców pomysłu konsultacji. Jest wiele narzędzi które można wykorzystać - nie wymagają one nakładów finansowych, wyłącznie odpowiednio przygotowanej kadry i chęci. Oba czynniki znaleźć można w lokalnych organizacjach pozarządowych.
Do zobaczenia 28 sierpnia na spotkaniu otwartym!
Treść wniosku o przeprowadzenie konsultacji społecznych: WNIOSEK