czwartek, 4 września 2014

Miasto innowacyjności

W Toruniu ostatnimi czasy coś drgnęło, szczególnie w kwestii przedsiębiorczości młodych. Przedsiębiorcy zaczęli dostrzegać niszę tworzoną przez firmy młodych osób. Tak zwane startup'y mają w Toruniu kilka miejsc do rozwinięcia swoich skrzydeł.
źródło: startupbiz.com


Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości


Pierwszym przychodzącym mi na myśl ośrodkiem jest toruński Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości zarządzany przez Jakuba Tomele i działający przy Wyższej Szkole Bankowej. Wielu znajomych właśnie tam stawiało pierwsze kroki w świecie biznesu - dzięki wsparciu doświadczonego zespołu niejeden z nich osiągnął sukces. AIP przy WSB w Toruniu działa od 2004 roku. W ich ofercie znajduje się wsparcie prawne, księgowe oraz marketingowe. Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości to także sale pozwalające w dobrych warunkach przeprowadzić spotkanie biznesowe.


Business Link

Po około 10 latach działalności AIP w Toruniu powstał Inkubator Przedsiębiorczości z prawdziwego zdarzenia. Stworzenie Business Linku było dla toruńskich startup'ów krokiem milowym. Siedziba w reprezentacyjnych Młynach Richtera oraz ponad 1700m2 powierzchni użytkowej robią wrażenie. Dzięki dużemu stężeniu startup'ów Business Link jest świetnym miejscem do awansu przedsiębiorstwa na kolejny poziom. Zestaw usług jakimi dysponuje BL jest nieoceniony podczas działalności biznesowej. 

Dla osób lubiących rozwijać siebie i swój biznes BL przygotowuje innowacyjne szkolenia i spotkania ze "starymi wyjadaczmi". Możliwość konfrontacji swoich pomysłów z wieloletnim doświadczeniem mentorów może awansować biznes na kolejny poziom. BL to także możliwość korzystania z siedzib inkubatora w największych miastach w Polsce - od Trójmiasta przez Poznań i Katowice aż po Kraków.

Jeżeli nie mieliście okazji odwiedzić toruńskiego Business Linku zapraszam do obejrzenia filmu promocyjnego:




Exea Smart Space
Trzecim ogniwem toruńskiego łańcucha inkubatorów jest Exea Smart Space. To kolejny inkubator oferujący wsparcie startup'ów między innymi dzięki usłudze coworkingu oraz wsparciu merytorycznemu i technicznemu. Exea Smart Space oferuje 1000m2 powierzchni użytkowej i znakomite otoczenie biznesowe - mieści się bowiem na terenie Toruńskiego Parku Technologicznego. Otwarcie ESS miało miejsce w połowie 2014 roku i od tego czasu zespół zaangażowany w inicjatywę nie zwalnia tempa.

Tak o Exea Smart Space mówi Łukasz Ozimek, dyrektor inkubatora:

"Wykorzystując potencjał Toruńskiego Parku Techologicznego, Exea oraz ponad 19 lat doświadczenia Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego stworzyliśmy pierwszy branżowy inkubator w naszym regionie. Korzystają z innowacyjnych narzędzi, oraz współpracy z naszymi Partnerami tworzymy sprawnie działający ekosystem wsparcia młodych przedsiębiorców - tworzymy toruńska przestrzeń startupów. 
Inkubator Smart Space dedykowany jest młodym firmom i startupom z branży ICT i nowych technologii. Do dyspozycji przedsiębiorczych oddaliśmy nowoczesną infrastrukturę biurową wraz z pełnym zapleczem i wsparciem merytorycznym." 

Wartym podkreślenia jest specjalizowanie się inkubatora w branży ICT i nowych technologii. To dzięki skupieniu się na tych gałęziach biznesu młodzi przedsiębiorcy mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy między innymi z obszaru działania i wykorzystania drukarek 3D czy blogosfery.


Coś więcej?

Ostatnim ze znanych mi toruńskich miejsc dla młodych przedsiębiorców będzie jeszcze nie powstały Inkubator Przedsiębiorczości, który stworzyć ma Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczek. Jak donoszą Nowości otrzymał on na ten cel 4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wedle zapowiedzi inkubować mają się tam 24 firmy zaś do ich dyspozycji oddanych zostanie ponad 1300m2 powierzchni. Zakończenie inwestycji planowane jest na jesień 2015 roku.

Obecną sytuację trafnie podsumowuje Michał Wróblewski, autor bloga ekspertologia.pl:

"Nasze miasto powoli staje się czymś na miarę kalifornijskiej doliny krzemowej. Niektórzy mogą powiedzieć, że przesadzam. Jednak będąc świadkiem tego jak wiele ciekawych i przyszłościowych firm znajduje się we wspomnianych instytucjach jestem pod wrażaniem. Zachęcam wszystkich przedsiębiorczych torunian i nie tylko, aby przyjrzeć się tym inicjatywom, ponieważ już nie trzeba uciekać z tego pięknego miasta, aby coś osiągnąć."

Recepta na sukces

Tworzy się w Toruniu pewien fundament pod przedsiębiorczość młodzieży. Jednak postawić należy pytanie jak wielu z toruńskich licealistów i studentów posiada kompetencje do bycia przedsiębiorcą - tym bardziej w zakresie nowoczesnych technologii. Już dziś zastanowić powinniśmy się w jaki sposób zwiększać potencjał młodych w biznesie i jak zaszczepić w nich ideę przedsiębiorczości.

Poruszaliśmy ten problem w trakcie akcji "Toruń miastem bezrobotnych studentów" realizowanej przez Toruńską Inicjatywę Obywatelską - temat należy jednak ciągnąć dalej na wszelkich możliwych frontach.