Wczorajsze nocne hulanki nie zaćmiły dziś naszych umysłów. Wszyscy uczestnicy stawili się na śniadaniu i porannym warsztacie.
Sukcesy gminy Bałtów prezentuje Andrzej Jabłoński |
Podczas pracy warsztatowej omówiliśmy 3 z 10 dyskusyjnych kwestii dotyczących rekomendacji dla Rad Działalności Pożytku Publicznego. W moim zespole debatowaliśmy na temat
- kadencyjności członków RDPP
- powoływania zastępców
Kadencyjność członków RDPP
W pierwszym przypadku zgodnie uznaliśmy, że wprowadzenie kadencyjności przy obecnym stanie rzeczy nie przyniesie pozytywnego skutku. Jednocześnie rekomendujemy wydłużenie kadencji członków do 4 lat i zrównanie jej trwania z kadencją organów samorządowych.
Dlaczego tak stanowczo reagujemy na propozycję kadencyjności? Obecna kadencja trwa 2 lata. Ograniczenie do 2 kadencji to łącznie 4 lata. To okres, w którym można zacząć swobodnie poruszać się w działaniach rady. Jednocześnie, dlaczego mielibyśmy ograniczać działalność osób mających swoiste powołanie do działania w takich organach?
Inny aspekt tego zagadnienia to zrozumienie gdzie leży problem. Nie jest nim zasiadanie w radach wciąż tych samych osób lecz brak chęci do pracy w RDPP innych osób ze środowiska. Po pierwsze - mało kto zna kompetencje rady i zadania przed nią postawione. Po drugie - nie wszyscy chcą działać pro publico bono na rzecz sektora.
Powoływanie zastępców
U podstaw tej dyskusji leży frekwencja poszczególnych członków RDPP. Często nie pojawiają się oni na zebraniach przez co blokują pracę rady. W toku dyskusji wypracowaliśmy rekomendację o powoływaniu zastępców w Radach Działalności Pożytku Publicznego na poziomie województwa. Podyktowane to jest dużymi odległościami jakie pokonywać muszą poszczególni członkowie RDPP. Wskazanie zastępcy pozwala na wniesienie merytorycznego głosu przez osobę, która reprezentuje organizacje z danego obszaru.
Dlaczego nie rekomendujemy zastępców na szczeblu gminy lub powiatu? Moim zdaniem kandydując do Rady Działalności Pożytku Publicznego podejmujemy pewne obowiązki z których rozliczamy się przed całą społecznością trzeciego sektora. Uzyskujemy rekomendacje do pracy w radzie od poszczególnych NGOsów - to swoisty kredyt zaufania do danej osoby, nie instytucji.
Jako przedstawiciele trzeciego sektora powinniśmy cechować się przede wszystkim odpowiedzialnością - tak przez innymi organizacjami, jak i przed mieszkańcami.
Prezentacja działań Gminy Bałtów
Owej prezentacji dokonał Wójt Gminy Bałtów Andrzej Jabłoński. Zaprezentował on foldery podsumowujące poprzednią kadencję. Nie unikał też trudnych pytań - jak sam mówił, mimo wysokiej noty jaką gmina otrzymała od Pisma Samorządu Terytorialnego Wspólnota (ranking dotyczący najszybciej rozwijających się gmin - 23 lokata w kraju) pojawiają się głosy niezadowolenia. Jego zdaniem jest to skutek utraty pewnych profitów przez poszczególne osoby - mowa o utracie pracy itp.
A propos pracy w gminie Bałtów. Kilka lat temu bezrobocie sięgało tam ponad 45% - był to wynik upadku huty. Kiedyś huta zatrudniała około 20 000 osób - później zatrudnienie to zmalało do 1500 osób. Powstało pytanie w jaki sposób zagospodarować wolny kapitał ludzki. Władzom gminy się to udało - powstał Bałtowski Kompleks Turystyczny. Na jego temat przeczytacie pod linkiem www.juraparkbaltow.pl