sobota, 27 czerwca 2015

Kierunek Północ!

Rozpocząłem batalię o zachowanie Stacji Toruń Północny.


Przekopałem się już przez strukturę PKP dzięki czemu mam bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za zachowanie dworca północnego oraz administrujących nieruchomościami w Toruniu.
Tak obecnie "prezentuje się" stacja Toruń Północny
Odbyłem też pierwsze rozmowy z miejskimi urzędnikami oraz wyznaczyłem termin spotkania z Prezydentem Miasta Torunia. 

Właśnie od strony samorządowej potrzebna jest intencja na zachowanie budynku stacji. PKP ma możliwość przekazania obiektu na rzecz miasta i może zrobić to zupełnie za darmo!

Wczoraj udało mi się spotkać z redaktorem Spandowskim z toruńskich Nowości. Okazało się, że wokół Stacji Toruń Północny powstaje bardzo duża grupa mieszkańców i działaczy zainteresowanych odnowieniem i zagospodarowaniem budynku stacji.


Wizja

Wiele osób pyta o wizję i pomysły - co stanie się z obiektem kiedy przekazany zostanie na rzecz miasta?

W moim początkowym zamyśle planowałem stworzenie miejsca, którym zaopiekowałyby się organizacje pozarządowe. Już kilka z nich zaangażowało się w pomoc przy ratowaniu stacji.

Co miałyby tam robić? Część budynku można przeznaczyć na powierzchnię biurową w formie inkubatora NGO. Jest wiele organizacji które potrzebują biurka, drukarki i miejsca do pracy na kilka godzin w tygodniu. Dlaczego nie miałyby korzystać z jednego obiektu i wykorzystywać efektu synergii? 

Druga część obiektu może pełnić rolę "świetlicy", "klubu", ogólnie miejsca do wykorzystania przez mieszkańców. Pomysłem jest realizowanie tam spotkań torunian o różnorodnej tematyce - od spraw osiedla przez działania edukacyjne i kulturalne. Szczególnie warto podkreślić możliwość kierowania programu do młodzieży i osób starszych. Tutaj dobrą praktyką dostrzeżoną przez mieszkańców jest Kulturhauz z Bydgoskiego Przedmieścia.

W lokalnym środowisku pojawiły się także głosy o chęci przywrócenia stacji jej rodzimej funkcji - mogłyby zostać przywrócone kursy pociągów, chociażby na Barbarkę. Wśród miłośników zabytków poruszony został także temat umiejscowienia tutaj parowozu, który obecnie stoi na stacji Toruń Kluczyki. 

Obecnie jest to jedna wielka burza mózgów - dzięki temu w przyszłości będziemy mogli skrystalizować pomysły do realizacji!

Kasa!

Koszty remontu i zagospodarowania obiektu mogą oscylować w okolicach 100 000 zł. To niewiele jeżeli dostrzeżemy potencjał kryjący się w tym miejscu. Nie wiem jeszcze jaki jest stan wnętrza budynku - jest ono po pożarze więc na pewno wymaga gruntownej renowacji. Wymiany wymaga również dach budynku.

Głównym postulatem, którego będę się trzymał, jest nie pozyskiwanie środków miejskich na rzecz Stacji Toruń Północny. Wszyscy znamy sytuację finansową naszego miasta - propozycja remontu stacji za miejskie pieniądze spowodowałaby polaryzację wśród mieszkańców - wielu z nich nie będzie podobał się ten pomysł. Tego chcę uniknąć - szczególnie mając do dyspozycji wiele innych możliwości finansowania remontu.

Podstawowym założeniem bez którego remont i przywrócenie dworca do stanu użyteczności nie będzie możliwe jest potrzeba zaangażowania biznesu - lokalnego, ale nie tylko. To dzięki wsparciu ze strony przedsiębiorców możemy zredukować koszty remontu stacji. Warto wykorzystać mechanizmy takie jak sponsoring czy wolontariat pracowniczy.

Samorząd...

Ktoś może zarzucić, że w takim wypadku samorząd lokalny jest zupełnie niepotrzebny w tej sprawie. Nic bardziej mylnego. To samorząd odgrywa tutaj kluczową rolę - jak wspomniałem na początku PKP jest wstanie przekazać obiekt za darmo - ale tylko na rzecz miasta. Jednak żeby tak się stało wolę przejęcia musi wyrazić Rada Miasta Torunia.

W tym celu spotkam się między innymi z prezydentem naszego miasta - zamierzam nakreślić problem, możliwe rozwiązania i skonsultować możliwości współpracy ze strony samorządu. 

Na żywo!

Obecnie kanałem za pośrednictwem którego kontaktować możemy się w sprawie Torunia Północnego jest wydarzenie na Facebooku do którego serdecznie zapraszam. Warto zaprosić znajomych żeby nasza siła była jeszcze większa!


W momencie tworzenia tego wpisu zaangażowanych jest tam już ponad 580 osób - to potężna siła dzięki której sukces jest bardziej realny niż się niektórym wydaje!