środa, 16 września 2015

3 godziny z LGD


To było wyczerpujące spotkanie - 3 godziny nieprzerwanej pracy nad toruńską Lokalną Grupą Działania. W dyskusji padło dziś kilka smaczków!


Pracowaliśmy dziś na - podstawowym dokumencie Lokalnej Grupy Działania - statucie. To właśnie on precyzuje czym zajmować będzie się LGD oraz jakie będą zasady wyłaniania władz. 


Oprócz naniesienia zmian na cele szczegółowe i rodzaje działań - udało się dziś dojść do porozumienia w kwestii liczebności Zarządu, Komisji Rewizyjnej oraz Rady Programowej LGD.

W Zarządzie zasiądzie od 3 do 7 osób zaś w Radzie Programowej od 6 do 18 członków.


Dziś zmienił się także podział na reprezentowane "sektory" - w pierwszej fazie wypracowane zostały 4 grupy:
- sektor publiczny
- sektor biznesowy
- sektor pozarządowy
- mieszkańcy

Taki podział przysparzał wielu problemów w zdefiniowaniu kto jest mieszkańcem. Według poradnika dotyczącego LGD mieszkańcem mogła być osoba, która nie pracowała w urzędzie lub jednostkach podległych (urzędnicy, nauczyciele, pracownicy socjalni), osoby nieprowadzące działalności gospodarczej a także osoby niezwiązane z żadną organizacją pozarządową (sic!). Gdzie tkwi haczyk? 

Większość osób zaangażowanych w prace nad powołaniem Lokalnej Grupy Działania łączy rolę mieszkańca z przynajmniej jedną inną grupą. Na zadane przeze mnie pytanie - czy ktokolwiek z zebranych dziś osób może zakwalifikować się wyłącznie do grupy mieszkańców - nie znalazła się ani jedna osoba...

Tutaj dla rozluźnienia pytanie postawione przez innego uczestnika spotkania: czy osoba będąca członkiem kościoła katolickiego jest "czystym" mieszkańcem - niezaangażowanym w jakąkolwiek organizację pozarządową? Zaskakująca była też odpowiedź - otóż NIE. Każdy członek kościoła powinien zostać zaliczony do grupy osób związanych z sektorem pozarządowym. Jednak i z tym sobie dziś poradziliśmy!

Ostatecznie w statucie będzie mowa o 3 a nie 4 grupach - zamiast sektora pozarządowego i mieszkańców będziemy mieli "sektor społeczny" - to techniczny zapis rozwiewający wiele wątpliwości.

Do poniedziałku znana będzie ostateczna wersja statutu LGD dla miasta Torunia. Zostanie przesłana do urzędu miasta w celu konsultacji w gronie prawników. Następnie przygotowany zostanie projekt uchwały o przystąpieniu Gminy Miasta Toruń do LGD - uchwałę tę będą musieli przegłosować toruńscy rajcowie.