środa, 23 grudnia 2015
wtorek, 8 grudnia 2015
LGD powołane - idea złamana
Piszę na gorąco - bezpośrednio po zakończeniu spotkania założycielskiego Lokalnej Grupy Działania dla Miasta Torunia. Spotkanie rozpocząć miało się o godzinie 17. Jednak ostatnie podpisy pod listą obecności złożone zostały ok. 18:30 - te 1,5h przesunięcia było uwerturą do kolejnych godzin zebrania...
Sala pełna była tylko na początku spotkania - pustoszała z każdą godziną |
Pierwsze starcie
Na sali około 110-120 osób. Po oficjalnym przywitaniu i przyjęciu porządku obrad walne zgromadzenie członków założycieli podjęło uchwałę o powołaniu Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania dla Miasta Torunia. Jedynym zgrzytem był system głosowania - poprzez podniesienie tzw. "mandatu" - czyli karteczki, którą otrzymał każdy uprawniony.
Kość niezgody
Statut - pierwotnie wypracowywany był przez grupę ekspercką, później konsultowany z osobami zainteresowanymi działalnością w Lokalnej Grupie Działania. Kolejnym etapem była jego konsultacja w urzędzie miasta i przyjęcie przez Radę Miasta.
Oczywistym powinno być skonsultowanie poprawek naniesionych przez miejskich prawników z innymi zainteresowanymi. Jednakże, nie w Toruniu - poprawiony statut stanął na jednej z sesji Rady Miasta Torunia i został zaakceptowany przez rajców. Strategię stawiania przed faktem dokonanym znają zapewne już gimnazjaliści - o dziwo, sprawdziła się ona i tutaj.
sobota, 5 grudnia 2015
Nowinki o toruńskim LGD
Pojawiają się pierwsze "przebiśniegi" związane z tworzeniem Lokalnej Strategii Rozwoju.
LSR jest to dokument wypracowywany przez wszystkie zaangażowane w Lokalną Grupę Działania sektory (mieszkańcy, organizacje pozarządowe, biznes i samorząd). Ogólnie rzecz biorąc - LSR będzie drogowskazem LGD do osiągnięcia założonych celów.
Po raz pierwszy dotarła do mnie wiadomość, które części Torunia będą wyłączone z działań Lokalnej Grupy Działania. Dlaczego wyłączone? Ponieważ LGD można stworzyć wyłącznie na terenie zamieszkałym przez max 150 000 osób. Cały Toruń przekracza tę granicę o 50 tysięcy - stąd decyzja o wyłączeniu okręgów Wrzosy, Na Skarpie i Kaszczorek.
Obszar wskazany na powyższej mapie zamieszkują dokładnie 149 404 osoby.
piątek, 4 grudnia 2015
Gratulacje prosto z Senatu
Otrzymałem wczoraj bardzo miłą niespodziankę - list gratulacyjny od senatora Przemysława Termińskiego.
Z tego miejsca serdecznie dziękuję - wierzę, że w kolejnych latach mojej działalności będę miał możliwość skorzystać z wiedzy i doświadczenia toruńskich parlamentarzystów - niezależnie od ich przynależności partyjnej.
środa, 2 grudnia 2015
Węzeł Chełmiński cz.1
W ostatnich miesiącach przewijają się dwa tematy związane z infrastrukturą drogową na Chełmińskim. Pierwszy z nich to Trasa Średnicowa - inaczej Autostrada Śródmiejska. Drugim tematem jest przebudowa układu komunikacyjnego w związku z rozbudową Szpitala Wojewódzkiego - czyli ulice Długa, Św. Józefa... a jak się dziś okazało, również Wodociągowa i Kaszubska.
Dzisiejszy wpis prezentuje materiały do których dotarł portal ddtorun.pl. Temat najbardziej drażliwy - czyli połączenie Szpitala Wojewódzkiego z ulicą Św. Józefa oraz Długą.
Przedsiębiorstwo Kontrakt Sp. z o.o. z Gdańska przygotowała następujące warianty dla skomunikowania szpitala z miastem.
Wariant 1
W pierwszym z przygotowanych wariantów głównym dojazdem do rozbudowanego szpitala będzie ulica Żwirki i Wigury. Zaprojektowano tutaj rondo wraz z wyspami dzielącymi pasy i kanalizującymi ruch. Warto zwrócić uwagę na brak połączenia między ulicami Św. Józefa, Kaszubską i Wodociągową.
Subskrybuj:
Posty (Atom)