czwartek, 10 kwietnia 2014

Młodzi, rządni, samorządni

Konferencja "Młodzi samorządni" (fot: MRI - GiLA)
Pełen szacunek dla organizatorów dzisiejszej konferencji "Młodzi samorządni" - mowa o Liceum Akademickim wraz z Zespołem Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych. 

Na sali udało się im zebrać reprezentantów Młodzieżowych Rad Internatów oraz Młodzieżowej Rady Gminy Płużnica. Miałem niewątpliwą przyjemność uczestniczyć w konferencji razem z tymi młodymi liderami. 

Młodzi - samorządni

Młodzież aktywizująca się w formie Młodzieżowych Rad Internatów okazuje się rewelacyjnym podłożem działań samorządowych. Posiadają zasoby i kompetencje do działania na rzecz swojej społeczności - w tym wypadku społeczności internatu.
Zasoby udostępnione im przez szkołę prawie w 100% zaspokajają ich potrzeby. Mają dostęp do wielu pomieszczeń oraz wyposażenia szkoły. Nieocenionym zasobem są ich wychowawcy.
Wychowawcy w internatach mają "rękę" do młodzieży. Wspierają i nakreślają ramy działalności jednocześnie służąc radą przy każdej podjętej działalności. Również Młodzieżowa Rada Gminy Płużnica posiada opiekuna z ramienia Urzędu Gminy - jest on drogowskazem tak potrzebnym podczas stawiania pierwszych kroków w samorządzie.

Młodzi - rządni

Jakie cele może realizować młodzież w wieku 14-18 lat? Otóż, bardzo różnorodne. Na warsztat weźmy trzy sfery życia młodzieży w szkole:


1) Kultura i edukacja kulturalna
źródło: lubratow24.pl
Co dzieje się w internatach w sferze kultury? Wiele! Od koncertów i festynów aż po warsztaty i wieczorki poetyckie. Istnieje jednak pewien niewykorzystany potencjał - wiele z tych wydarzeń jest zamknięta wewnątrz społeczności internatu. Jak ciekawy mógłby być efekt wyjścia z tą kulturą do ludzi z pobliskiego osiedla? To pytanie stawiam sobie od czasu konsultacji społecznych dotyczących aktywności ludzi młodych na Chełmińskim.

2) Sport
Nie jest to obca dziedzina dla mieszkańców internatów. Organizacja zawodów sportowych ale także wyjścia na imprezy masowe żeby wspólnie kibicować lokalnym drużynom to dla młodzieży chleb powszedni. Jest to też ekonomiczne rozwiązanie - ceny biletów grup zorganizowanych są o pewien procent niższe!

3) Idea samorządności
Pod tym dumnym hasłem znajdziemy wiele... Znakomitym przykładem jest wspomniana konferencja. Właśnie dzięki zaangażowaniu młodych liderów oraz ich opiekuna mogła ona się odbyć i cieszyć tak dużą popularnością. Idea samorządności to także edukacja samorządowa - spotkania z osobami związanymi z samorządem terytorialnym, samorządem zawodowym czy osobami z sektora pozarządowego.

Każdy rodzaj aktywności jest cenny i zaspokaja określone potrzeby danej społeczności. Nie warto spoczywać na laurach - róbmy więcej i lepiej - zawsze dążmy do doskonałości dokładając nutę innowacji :)