poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Ostatni gasi światło - codziennie.

Kawiarenka Obywatelska (fot. Łukasz Broniszewski)

Prawie 20 lat na Chełmińskim i chciałoby się powiedzieć że nic się nie zmieniło.
Zmieniło się - NIESTETY. 

Z dzieciństwa w pamięci utkwiły mi festyny które odbywały się przy ul. Wybickiego - mieszkam niedaleko więc byłem ich corocznym bywalcem. Dziś? Dziś festynów już nie ma... pozostał wyłącznie jeden - parafialny.


Z dzieciństwa pamiętam też, że nikt nie stawiał mi pod oknami kilkumetrowych ekranów akustycznych. Jednak to temat na esej a nie wpis na blogu. 

Jak sięgam pamięcią, na Chełmińskim zabawę trzeba było sobie zapewniać we własnym zakresie. Choć może gonitwa na budowie ul. Długiej to nie było najlepsze rozwiązanie. Nikt jednak do dnia dzisiejszego nie pomyślał o młodzieży z okręgu Chełmińskie. Właśnie o sytuacji młodzieży, o jej aktywności i potrzebach rozmawiałem dziś podczas kawiarenki obywatelskiej - w ramach konsultacji społecznych "Chełmińskie - miejsce dla ludzi młodych" (których mam zaszczyt być inicjatorem ;) ).

Oto 5 punktów które pozostawiam pod rozwagę na których warto skupić się na Chełmińskim:


1. Więcej działań! 
Zarówno kulturalnych jak i sportowych. Powinny to być działania zarówno zorganizowane jak i oddolne, angażujące pomysły i siły mieszkających tu osób.

2. Różnorodna infrastruktura!
Młodzież sama, podczas badań, wskazała że potrzebują infrastruktury takiej jak skatepark, plac do Street Workout'u, kręgielnia czy paintball. Jednocześnie należy zwiększyć dostępność obecnych zasobów (basenów, sal gimnastycznych).

3. Lepsza informacja!
Młodzież w trakcie badań wskazała na bardzo słabą informacje o wydarzeniach kulturalnych i lokalnej ofercie dla nich. Przygotowania i wdrożenia wymaga system zwiększający dostęp do tego typu informacji.

4. Bardziej zielono!
Parki i tereny zielone są potrzebą nie tylko osób starszych. Młodzi również czują potrzebę usiąść, porozmawiać i pooddychać czystym powietrzem. Jednocześnie tworzymy miejsce do jazdy na rolkach czy rowerze.

5. Korzystajmy z synergii!
Zaangażujmy działaczy społecznych i przyjaciół z sąsiednich okręgów (Bydgoskie, Starówka, Wrzosy). Efekt synergii w realizacji wspomnianych punktów będzie nieoceniony przy zdobywaniu poparcia społecznego a także tak prozaicznej rzeczy jak fundusze na realizację...




Szczególne podziękowania za przygotowanie i przeprowadzenie konsultacji społecznych należą się:

Pawłowi Piotrowiczowi - Dyrektorowi Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji
Beacie Bielskiej - koordynatorce badań przeprowadzanych przez ZRB IS UMK "Pryzmat"
Łukaszowi Broniszewskiemu - Prezesowi Fundacji Stabilo która zajęła się profesjonalnym przygotowaniem części konsultacyjnej

oraz wszystkim zaangażowanym dzięki którym otrzymaliśmy materiał do dalszej pracy.