sobota, 5 kwietnia 2014

Pytaj - Rozmawiaj - KONSULTUJ!

W Toruniu z roku na rok poprawia się dialog z mieszkańcami - nie mówię tu o legendarnych już "Spotkaniach Prezydenta z Mieszkańcami" które z dialogiem mają mało wspólnego. 

Istnieje jednak narzędzie pozwalające dyskutować o otaczającej nas rzeczywistości - są to KONSULTACJE SPOŁECZNE! 


Czym są konsultacje społeczne?


To po pierwsze narzędzia prowadzenia dialogu społecznego - zbiór technik, które są wykorzystywane w kontakcie przedstawicieli władzy ze społeczeństwem [...], a zarazem proces - zaplanowany, przebiegający w czasie, mający punkt wyjścia, uczestników i określony cel (Probosz, Sadura, 2011, s. 6). W pierwszej części definicji wartym podkreślenia jest wyraz dialog. Konsultacje pozwalają z jednej strony na przedstawienie możliwości (przede wszystkim możliwości prawnych), z drugiej diagnozują potrzeby mieszkańców. Jednak jak to w dialogu - wymagana jest aktywność obu stron.

A propos wspomnianej diagnozy oraz konsultacji społecznych jako procesu - wyobraź sobie jak wielowymiarowy i pozytywny efekt uzyskać można dzięki budowaniu dialogu od samego początku problemu lub pomysłu. Oto dwa przykłady, negatywny i pozytywny.

1) Ognisko Pracy Pozaszkolnej "Dom Harcerza" 

Przykład szeroko opisywany medialnie. Nie wchodząc w szczegóły i nie oceniając - Rada Miasta Torunia na wniosek Prezydenta przyjęła uchwałę intencyjną dotycząca likwidacji OPP "Dom Hercerza". Do dziś trwają spotkania, protesty i próby załagodzenia konfliktu. Dlaczego tak się stało? Kadra OPP DH oraz rodzice dzieci korzystających z tej placówki zostali postawieni przed faktem dokonanym. Dyskusja post factum nie ma żadnej wartości a problem na dzień dzisiejszy nie będzie mógł zostać rozwiązany w relacji win-win - w której obie strony będą wygrane i zadowolone z osiągniętego kompromisu.

Łatwo mogę wyobrazić sobie dwa tygodnie poświęcone na spotkania na wielu płaszczyznach - między innymi z przedstawicielami UMT, prezydentem, rodzicami, kadrą OPP DH oraz organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami. Te dwa tygodnie bogate w dialog pozwoliłby na wypracowanie odpowiedniej strategii działania w przypadku OPP "Dom Harcerza". 

Niestety Toruń staje się coraz dziwniejszym miastem w którym mieszkańcy niekoniecznie grają pierwszoplanową rolę. W tym wypadku dobrze wykorzystane narzędzia konsultacji społecznych mogły odegrać kluczową rolę. 

2) Chełmińskie - miejsce dla ludzi młodych
więcej na www.konsultacje.torun.pl

Przejdźmy do przypadku którego jestem inicjatorem. Konsultacje społeczne dotyczące aktywności młodzieży w okręgu Chełmińskie. Temat konsultacji bardzo trudny dla urzędników. Dlaczego? Ponieważ nie pytamy o inwestycje, o nowy skwer lub plac zabaw lecz o coś nienamacalnego, o coś czego nie widać. Jednak zarówno Ty jak i inni mieszkańcy zdajecie sobie sprawę z wartości jaką przedstawią wyniki tych konsultacji. 

Na podstawie badania (ilościowe - ankieta, jakościowe - spacery badawcze, obserwacja) oraz narzędzi konsultacyjnych (kawiarenka obywatelska i spotkanie informacyjno-konsultacyjne) wypracowana zostanie diagnoza. Już dziś uchylić mogę rąbka tajemnicy - na Chełmińskim z aktywnością młodzieży jest co najmniej źle, żeby nie powiedzieć tragicznie.

Po co to komu?

Raport z konsultacji przyda się:

a) mieszkańcom - będą mieli podstawę do walki o zwiększenie jakości życia w okręgu,
b) organizacjom trzeciego sektora - raport pozwoli lepiej planować działania na rzecz lokalnej społeczności,
c) radzie okręgu - dzięki wynikom konsultacji będziemy w stanie efektywniej walczyć o zmiany na Chełmińskim.

Jeżeli na Twoim osiedlu lub w Toruniu jest problem godny dialogu, dyskusji i potrzebne są rozwiązania zgłoś swój wniosek o konsultacje społeczne. Polecam Ci skierować się do Rady Okręgu która może zgłaszać tematy konsultacji bez zbierania dużej ilości podpisów - jeśli jednak chcesz to zrobić samodzielnie przygotuj się na zebranie 150 podpisów osób wspierających Twoją ideę. 

PS. Służę pomocą zarówno w przygotowaniu wniosku o KS oraz doradzam narzędzia które warto wykorzystać. KD

Bibliografia:
Probosz M., Sadura P. (2011)  Konsultacje w społeczności lokalnej: planowanie, przygotowanie, prowadzenie konsultacji społecznych metodą warsztatową, Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, s. 6