poniedziałek, 29 września 2014

Konsultacja? AKCJA! + darmowa publikacja!

Świeżo po konferencji podsumowującej projekt Akcja Konsultacja! prowadzony przez Fundację Stabilo w partnerstwie z Gminą Miasta Toruń. Spotkanie odbyło się w przytulnej bibliotece CSW. 
(na samym dole znajdziesz darmową publikację 
z solidną dawką wiedzy o partycypacji obywatelskiej)

W programie konferencji znalazły się między innymi studium przypadków konsultacji społecznych, prelekcja dotycząca skuteczności przeprowadzania procesu konsultacyjnego oraz kwestie Budżetu Partycypacyjnego w Toruniu.

Kameralne grono słuchaczy i możliwość dłuższych dyskusji sprowokowała u mnie kilka przemyśleń i spisania postulatów, które dotyczą partycypacji w wydaniu toruńskim. 


1. TAK dla większej ilości środków w Budżecie Partycypacyjnym. Warto przeanalizować efektywność tych środków i ewentualnie zwiększyć ich ilość w kolejnych edycjach. Tematem pobocznym w tej kwestii okazała się edukacja - szczególnie edukacja dotycząca finansowania samorządu. 

Jak wiemy, obecnie BP to 6% dochodów z tytułu podatku od nieruchomości - jednak niewielu z nas ma świadomość co dzieje się z pozostałymi 94% (parafrazując słowa Janusza Wiśniewskiego z Kujawsko-Pomorskiej Federacji Organizacji Pozarządowych).

2. NIE dla niskiej frekwencji podczas konsultacji. Tutaj problem jest wieloaspektowy. Z moich obserwacji wynika, że wyłącznie tematy będące dyskusyjne bądź nawet konfliktowe są w stanie zaangażować mieszkańców w dyskusję. Jednak jak zebrać społeczeństwo i porozmawiać na tematy mające wytworzyć wartość dodaną? Takim przypadkiem mogą być ostatnie konsultacje ruchu pieszego na starówce - jak zwiększyć efektywność takich spotkań?

3. MOŻE warto zastanowić się nad ewaluacją Budżetu Partycypacyjnego - jednak nie wewnątrz urzędu i zespołu ds. tworzenia budżetu partycypacyjnego lecz za pomocą zewnętrznego ewaluatora (np. poprzez zlecenie takiego zadania organizacji pozarządowej spoza Torunia). W końcu patrząc sobie na własne ręce nie będziemy chcieli zauważyć pewnych możliwości.

Czego oczekuję? Przede wszystkim rozmowy o partycypacji nie tylko w gronie ekspertów lecz również na płaszczyźnie mieszkaniec-mieszkaniec. Kwestia edukacji i świadomości gra tutaj pierwszorzędną rolę - cieszę się z każdego projektu takiego jak Akcja Konsultacja! - to dzięki pracy tych osób możemy małymi krokami zmieniać Toruń.


Niech przyświeca Nam cel wykuty podczas Forum Praktyków Partycypacji - żeby każdy mieszkaniec był praktykiem partycypacji.

dla zainteresowanych tematem podaję dalej publikację w której znajdziecie kilka ciekawych tekstów - oczywiście wszystkie w temacie konsultacji społecznych i szeroko pojętej partycypacji ;)

Darmowa publikacja dostępna tutaj -> Partycypacja obywatelska w praktyce