Spacer badawczy jako narzędzie sprawdzające co myślimy o terenach zielonych to świetne rozwiązanie! Dziś miałem okazję, wraz z kilkunastoosobową grupą mieszkańców, zainwestować swój czas w poprawę terenów zielonych w Toruniu.
Mapa przygotowana przez MPU na potrzeby konsultacji społecznych "Zielony Toruń" |
Uczestnictwo w spacerze było niespodzianką - cały dzień spędzić miałem w sali szkoleniowej. Tematem szkolenia była partycypacja społeczna. Jednak jak najlepiej uczyć się partycypacji jeśli nie przez aktywne uczestnictwo?
O 11:00 wyruszyliśmy spod PKSu w stronę Kaszownika. Cenne są uwagi mieszkańców żeby Kaszownik stał się miejscem relaksu - padł wniosek o postawienie ławeczek i odświeżenie okolic stawu.
Chwilę później znaleźliśmy się na Wałach Generała Sikorskiego - obok Koszar Kaszownika. Ulica spełnia funkcje dojazdowe do przedsiębiorstw mających tam swoje siedziby. Jest jednocześnie bardzo szeroka i zacieniona. Jedna z osób podniosła temat stworzenia zielonej ścieżki z której korzystać mogliby spacerowicze, biegacze, rowerzyści czy rolkarze; padł pomysł wprowadzenia w okolicy wypożyczalni gokartów (ale tych napędzanych pedałami).
Pomysły te wydają się ciekawe w momencie gdy spojrzymy na mapę przygotowaną przez Miejską Pracownię Urbanistyczna /patrz wyżej/. Celem jest stworzenie zielonej otuliny dla miasta. Takie założenia były już dziesiątki (setki?) lat temu. Jednak połączenie poszczególnych zielonych punktów pozwoli cieszyć się długimi spacerami w urozmaiconej przestrzeni - wykorzystany zostanie efekt synergii.
Kolejna część spaceru to okolice muzeum etnograficznego. Pomysł przeniesienia pomnika Żołnierzy Wyklętych na skwer naprzeciwko wyjścia z Muzeum Etnograficznego, stworzenie wodopojów oraz mała fontanna to tylko niektóre pomysły.
Merytorycznym głosem służyła przedstawicielka MPU (fot. Łukasz Broniszewski) |
Następne idee pojawiły się w momencie omawiania alejki równoległej do Alei Solidarności. Dyskusja o wspomnianym już pomniku Żołnierzy Wyklętych oraz wizualizacje terenu po zbudowaniu sali na Jordankach. Uczestnictwo w spacerze zakończyłem w okolicach Centrum Sztuki Współczesnej. Podniesiony został głos dotyczący powrotu do idei parków jordanowskich. Mówiono również o zwiększeniu ilości zieleni oraz przygotowania przyjaznego otoczenia dla koncertów plenerowych mogących odbywać się z wykorzystaniem otwieranej sceny sali koncertowej.
Jeżeli w Twojej okolicy brakuje terenów zielonych lub są zaniedbane skorzystaj z możliwości napisania do urzędników!
Szczegóły tutaj => http://www.konsultacje.torun.pl/pl/zielony-torun-0