sobota, 29 listopada 2014

Największa impreza urodzinowa w Toruniu

Wiele mówi się o działalności Radia Maryja i Telewizji Trwam. Jeszcze więcej o samym ojcu dyrektorze - Tadeuszu Rydzyku. Jest to osoba mająca tyle samo zwolenników co przeciwników. Jednak nie o polityce dziś mowa. 

Każdego roku obserwuję kolejne "imprezy urodzinowe" Radia Maryja. Nakład pracy włożony w organizację i realizacje tego typu przedsięwzięć powala na kolana. Do tego umiejętności marketingowe i wykorzystanie tworzonego przez lata zaplecza pozwala dokonywać rzeczy, która w Toruniu jeszcze się nie udała. 
źródło: tv-trwam.pl

czwartek, 27 listopada 2014

Rada Miasta Torunia 2014-2018

16 listopada wybraliśmy naszych reprezentantów do samorządu terytorialnego. Na nowych radnych można spojrzeć z wielu perspektyw doznając tym samym różnych uczuć. 

W skład rady wchodzi po 7 przedstawicieli Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości, a także 6 osób z Czasu Gospodarzy. Skład rady uzupełnia 4 radnych z Czasu Mieszkańców oraz przedstawiciel Sojuszu Lewicy Demokratycznej

źródło: torun.pl
Pierwsza sesja Rady Miasta Torunia nowej kadencji odbędzie się już jutro - 28 listopada o godzinie 13:00 w Sali Mieszczańskiej toruńskiego Ratusza. Podczas sesji nastąpi ślubowanie radnych oraz wybór przewodniczącego Rady. Kandydatem na to stanowisko jest Marcin Czyżniewski z komitetu Czas Gospodarzy. 

środa, 26 listopada 2014

III etap konsultacji Trasy Wschodniej

Ruszył II etap konsultacji społecznych w sprawie Trasy Wschodniej. Już kiedyś pisałem na ten temat - teraz warto podsumować sukcesy które udało się osiągnąć razem z mieszkańcami. Warto przyjrzeć się też ocenie poszczególnych wariantów - o tym na końcu.

Zacznę od tego co dobre
Dzięki spotkaniu wymuszonemu przez mieszkańców na MZD udało się opracować nowe założenia przebiegu Trasy Wschodniej w okolicy ulicy Kanałowej. Przypomnę pierwowzór oraz wersję po poprawkach. 

Wersja pierwotna - wyburzenie trzech budynków mieszkalnych

Wersja poprawiona - wyburzenie przedsiębiorstwa Hydroserwis
Sytuacja nie jest komfortowa dla żadnej ze stron. Jednak większość zgodzi się, że łatwiej przenieść przedsiębiorstwo niż rozbić społeczność lokalną - szczególnie, że ta związana jest silnymi więziami. Nowy układ trasy pozwolił odsunąć trasę od zabudowań mieszkalnych. Kilka uzyskanych metrów to więcej swobody dla mieszkańców - o ile można w tym wypadku mówić o jakiejkolwiek swobodzie.

niedziela, 23 listopada 2014

Impuls dla przedsiębiorczych

Chcesz pracować na swoim, prawda? Chcesz założyć firmę i być niezależnym, tak? Więc zrób to. Jeśli chorujesz na brak pieniędzy na rozpoczęcie działalności to poniżej przedstawiam Ci odpowiedni antybiotyk - sprawdź receptę!

źródło: smallbusiness.foxbusiness.com
Skoro czytasz ten wpis to zakładam, że jesteś osobą z pewną dozą przedsiębiorczości. Zapewne lubisz poczuć dreszczyk współzawodnictwa jednak masz w sobie pewne obawy - "co będzie gdy...?". Jeżeli podejmiesz ryzyko to rezultaty mogą być dwa.

piątek, 21 listopada 2014

Budżet bez deficytu?

Uraczeni zostaliśmy wczoraj wesołą nowiną! W Toruniu planowany budżet 2015 przewiduje nadwyżkę! I to ponad 70 mln zł! Jest to wręcz plan doskonały - wydatki spadną o ponad 100 mln zł a dochody wzrosną o 89 mln zł!

Jest to jednak dość groteskowa wiadomość.
Cała wielka zmiana wydatków i dochodów opiera się o realizowane do tej pory inwestycje. Wystarczy spojrzeć na zaprezentowaną przez Urząd Miasta prezentację. Po stronie wydatków znikną pozycje dotyczące budowy hali widowiskowo-sportowej oraz mostu im gen. Zawackiej. Spowodowało to zmniejszenie wydatków na inwestycje o ponad 95 mln zł.

Po drugiej stronie - po stronie dochodów większą zmianą jest po prostu wzrost dotacji inwestycyjnej - tej na budowę mostu. Przyznacie, że ładnie to wszystko wygląda w budżecie, który w tym momencie wykazuje nadwyżkę?

źródło: prezentacja Urzędu Miasta Torunia

środa, 19 listopada 2014

Konsultacje z konkursem!


Przed nami kolejne konsultacje społeczne - moda na tę formę partycypacji nie ustaje. Tym razem spotkamy się by porozmawiać o architekturze na toruńskich przedmieściach: 

- Bydgoskim, 
- Chełmińskim, 
- Jakubskim-Mokrym 
- oraz Podgórzu.

Niestety nie znany jest mi cel tych konsultacji. Mogłoby to być wypracowanie rekomendacji dla nowo powstających budynków lub opracowanie katalogu budynków o ciekawej architekturze które powinniśmy ochraniać. Jednak, ani na plakacie, ani na stronie konsultacji takiej informacji nie ma...

poniedziałek, 17 listopada 2014

...i po wyborach.

Obudziliśmy się w nowej, a jednak tak dobrze znanej nam, rzeczywistości. Jeszcze w nocy poznaliśmy nieoficjalne wyniki głosowania na Prezydenta Miasta Torunia. Wynik nie był dla torunian dużym zaskoczeniem. 

Zaskakujący, szczególnie dla zakorzenionych w Toruniu komitetów wyborczych, musiał być wynik działaczy z Porozumienia Ruchów Miejskich - konkretnie z Czasu Mieszkańców. Cieszy mnie fakt, że w naszym mieście nadal można znaleźć niszę na działalność polityczną. Ale przejdźmy do rzeczy. 

Tak prezentuje się podział mandatów na najbliższe 4 lata:



niedziela, 16 listopada 2014

Szok wyborczy, czyli o podziale okręgów

Dziś krótkie wylanie żali po oddaniu głosu w wyborach. Nieład organizacyjny w Toruniu to coś obezwładniającego. Szczególnie jeśli chodzi o to "gdzie mieszkasz".

W naszym mieście istnieje bowiem wiele podziałów administracyjnych. W zasadzie co wydział to inny podział. Znakomitym przykładem jest tutaj podział, wedle którego wybierane są Rady Okręgów

Okręg Chełmińskie nie obejmuje całego Chełmińskiego Przedmieścia lecz tylko jego część. Druga część Chełmińskiego Przedmieścia należy do okręgu Staromiejskie. Logicznie, prawda? 

Z powodu ciszy wyborczej nie podaję źródła :)

sobota, 15 listopada 2014

Na wybory!

Krótki przewodnik dla tych, którzy jutro planują - bądź jeszcze nie zdecydowali - skorzystać ze swojego prawa do wyboru. W Toruniu głosować będziemy na trzech listach.



Gdzie głosujemy?
Dla części z nas będą to pierwsze wybory, dla innych zmieniły się siedziby komisji obwodowych w których mogą oddać swój głos. Żeby uniknąć biegania pomiędzy lokalami skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź - wedle adresu - gdzie możesz głosować.

piątek, 14 listopada 2014

Sprawdź samorząd!

Szkoda, że dopiero dziś dotarło do mnie tak fantastycznie przygotowane narzędzie! Mam na myśli stronę www.SprawdzSamorzad.pl zrealizowaną przez Forum Obywatelskiego Rozwoju. Znajdziemy tu wiele danych żeby ocenić zmiany, które nastały w ostatnich 4 latach, między innymi w Toruniu.

Po wybraniu gminy (w naszym wypadku miasta), która nas interesuje wyskakuje nam wykres z najważniejszymi danymi - dochodami, wydatkami oraz deficytem miasta:

źródło: sprawdzsamorzad.pl

Jest to przejrzyste zestawienie zmian poszczególnych wartości w przeciągu ostatniej kadencji - czyli w latach 2010-2014. Poniżej znajdziemy te same wartości w przeliczeniu per capita - czyli na mieszkańca.

czwartek, 13 listopada 2014

Kolejne 4 lata samorządności

źródło:torun.pl
Od godziny 14 w toruńskim Ratuszu Staromiejskim trwała uroczysta sesja Rady Miasta Torunia VI kadencji. Było to ostatnie spotkanie Rady Miasta w tym składzie.

Na spotkaniu zebrało się około 100 osób. Wśród nich przedstawiciele każdego szczebla samorządu oraz delegaci wielu instytucji. Nie zabrakło przemówień podsumowujących "sukcesy" obecnej kadencji oraz podziękowań.

Podczas sesji wręczone zostały Medale "Za Zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze oraz Medal Honorowy Miasta Torunia. Pierwszy z nich otrzymali kolejno Alojzy Lech Kowalski oraz ksiądz prałat Józef Nowakowski. Medal honorowy otrzymał Wiesław Geras.

wtorek, 11 listopada 2014

Bo flaga to nie kawałek płótna

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że symbol jakim jest flaga państwowa to nie zwykły kawałek płótna. Jednak często nie wiemy jak z flagą postępować. Nie wiemy my - obywatele, nie wiedzą też władze i osoby publiczne. Poniżej zbiór podstawowych zasad wywieszania flagi państwowej. 

Po pierwsze rozróżnić musimy dwie flagi państwowe. Pierwsza z nich to prostokątny płat tkaniny w barwach narodowych (czyli biało-czerwony). Druga z flag to flaga z godłem - często niezgodnie z zasadami wykorzystywana jest przez obywateli. Zarówno podczas świąt państwowych jak i np podczas meczów. Flaga z godłem wywieszona może być przez polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne, porty lotnicze oraz na statkach jako bandera.

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej
Flaga z godłem




oraz





poniedziałek, 10 listopada 2014

"Odmień swoje otoczenie" - case study

Dziś wyjaśniły się nieścisłości w informacji jaką podały CH Bielawy i Urząd Miasta Torunia odnośnie konkursu "Odmień swoje otoczenie". Poruszyłem ten temat we wpisie: Projekty widmo w akcji Urzędu Miasta - wywołało to działania ze strony urzędu i firmy obsługującej konkurs. Poniżej kilka słów o okolicznościach i wynikach tych działań. Potraktujmy to jako analizę przypadku działań z zakresu Public Relations.
Jak postąpiono?
Po tym jak opisałem zaistniałą sytuację dotyczącą powoływania się na Budżet Partycypacyjny w Toruniu a post udostępniłem na facebookowym fanpage'u  CH Bielawy wraz z zapytaniem o numery wniosków podjęte zostały następujące kroki:

1. urząd miasta edytował stronę miejską usuwając z niej zdanie dotyczące realizacji projektów z budżetu obywatelskiego

niedziela, 9 listopada 2014

Czujesz się olany?

W ostatnim czasie dużą popularnością, zarówno tą pozytywną jak i negatywną, cieszył się spot fundacji INSPRO "Dość olewania - Obywatele decydują".

Skąd ta popularność? Według mediów, które odmówiły emisji spotu, jest on zbyt wulgarny. Ciekawy argument w momencie kiedy co drugi program, niezależnie od kanału który oglądamy, jest przesiąknięty treściami naruszającymi dobry smak. 


W jakim celu tworzy się takie spoty? Właśnie po to, żeby o nich mówić i żeby ich treść trafiła do jak najszerszej grupy odbiorców. Czy cel został osiągnięty? Jeden na pewno, film wzbudził wiele kontrowersji przez co stał się bardzo popularny. Na początku pisania tego posta jego oglądalność na YouTube wynosiła 622 049 widzów.

sobota, 8 listopada 2014

Projekty widmo w akcji Urzędu Miasta

Jeszcze przez 2 dni (do 10 listopada) można głosować w plebiscycie "Odmień z nami swoje otoczenie". Konkurs organizuje CH Bielawy wraz z toruńskim magistratem.

Oficjalnie, jak czytamy na miejskiej witrynie torun.pl, dzięki akcji jedna z 5 inwestycji miejskich, realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego zostanie dofinansowana przez CH Bielawy kwotą 10 000 zł. SUPER!

Jednak tu zaczynają się schody ;) Oczywiście nie chodzi o to, że w Toruniu mamy budżet partycypacyjny a nie obywatelski (przynajmniej z nazwy, choć i tak nikomu różnicy to nie robi). Oddałem swój głos przez facebookową aplikację ale dopiero potem postanowiłem zweryfikować projekty, które dostępne są w konkursie. 

W konkursie Centrum Handlowego i Urzędu Miasta głosować można na następujące pomysły:


piątek, 7 listopada 2014

Powiedz sprawdzam - głosuj świadomie!

Toruńska Inicjatywa Obywatelska już kilka miesięcy temu powiedziała sprawdzam - i sprawdzili: 24 członków Rady Miasta Torunia zostało prześwietlonych pod względem aktywności i rzetelności wykonywania swoich obowiązków. Sprawdziliśmy również możliwość skontaktowania się z radnymi.


czwartek, 6 listopada 2014

Czternaścioro o Budżecie Partycypacyjnym

Białystok, Dąbrowa Górnicza, Gdańsk, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Piekary Śląskie, Radom, Sopot, Tarnów, Toruń, Warszawa i Wrocław - jak Polska długa i szeroka tak partycypacja mieszkańców odgrywa coraz to większą rolę. 

Większość seminarium odbyła się w formie warsztatowej
Reprezentanci wymienionych miast zjawili się w miniony wtorek na seminarium zorganizowanym przez Pracownię badań i innowacji społecznych Stocznia. Seminarium miało niewyrafinowany tytuł "Budżet Partycypacyjny dla zaawansowanych". Ja miałem przyjemność reprezentować Toruń - wraz ze mną, na spotkaniu pojawiła się delegatka Urzędu Miasta. 

Obecność działaczy społecznych i urzędników na seminarium pozwoliła na omówienie tematu z dwóch różnych punktów widzenia. Moim zdaniem była to wartość dodana dla obu stron. 

Chciałem Wam przedstawić trzy sytuacje/rzeczy/idee, które realizowane są w innych miastach w materii budżetu partycypacyjnego.


środa, 5 listopada 2014

Boisko chlubą Chełmiunki

To było dziś - do użytku oddany został kompleks boisk w Gimnazjum nr 3. Był to projekt, który w poprzedniej edycji Budżetu Partycypacyjnego zajął pierwsze miejsce w puli ogólnomiejskiej. 

źródło: torun.pl

Już wielu zdążyło ogrzać się w cieple świeżo położonej nawierzchni - jeszcze wielu to zrobi w najbliższym tygodniu. Jednak słowa uznania należą się przede wszystkim mieszkańcom. To oni oddali swoje głosy na projekt, z którego korzystać będziemy mogli wszyscy. 

poniedziałek, 3 listopada 2014

Zielono Na Skarpie

Gotowy jest projekt zmian na terenach zielonych za pawilonem Maciej na osiedlu Na Skarpie. Przyznaję, że przygotowana propozycja robi na mnie pozytywne wrażenie!


Czego spodziewać się mogą mieszkańcy? 

Tego co zaproponowali między innymi podczas konsultacji społecznych "Zielony Toruń". Na terenie za pawilonem powstaną dwie przestrzenie:

- przestrzeń wypoczynkowa - na niej między innymi ławki, plac zabaw, wybieg dla psów czy górka saneczkowa;
- przestrzeń rekreacyjno-sportowa - tutaj zaś znajdziemy miasteczko rowerowe, stoły do ping-ponga oraz siłownia zewnętrzna. 

niedziela, 2 listopada 2014

Balcerowicz musiał przyjść...

... i przyszedł, żeby spotkać się z mieszkańcami Torunia, podyskutować i sprzedać kilka egzemplarzy nowej książki. Wszystko to odbyło się w Dworze Artusa w ramach Forte Artus Festival.



Organizacja i moderacja spotkania w 100% profesjonalna. Sala pełna. Mimo specyfiki działań jakie podjął prof. Balcerowicz jest on dla wielu osób autorytetem. Warto więc przedyskutować kilka jego myśli. 

1. Niektóre problemy należy traktować jak pożar - rozwiązywać drastycznie.
Słowa te odnosiły się do wprowadzania planu Balcerowicza. Jednak czy takie podejście można traktować jako dobre rozwiązanie w innych sytuacjach? W przypadku biznesu rolę będzie grało ryzyko, które będziemy w stanie ponieść żeby przeprowadzić zmianę - im bardziej raptowna zmiana tym skutki mogą nie do końca zgadzać się z naszymi oczekiwaniami.