wtorek, 30 grudnia 2014

Kiedy tylko "władza" chce rozmawiać

O 10:00 zacznie się ostatnia w tym roku robocza Sesja Rady Miasta Torunia. Będzie krótka i prawdopodobnie baaaaardzo nudna. W jej trakcie wybrani zostaną przedstawiciele Rady Miasta do kilku ciał kolegialnych.


Zaplanowane są wybory delegatów do:
- Związku Miast Nadwiślańskich
- Komisji Bezpieczeństwa i Porządku 
- Zespołu ds. wspierania inicjatyw lokalnych
- Rady Działalności Pożytku Publicznego
- Rady Społecznej ds. konsultacji społecznych

Na horyzoncie mojego zainteresowania są trzy ostatnie ciała. Ciekawe z kim będę miał przyjemność pracować w Radzie Działalności Pożytku Publicznego.

Przejdę jednak do kwestii, która zainicjowała ten wpis - konsultacje społeczne.

środa, 24 grudnia 2014

Wesołych Świąt!

Niech ten świąteczny czas będzie dla Was okresem szczęścia i spokoju. 
Kolejny rok - niekończącym się pasmem sukcesów.

Wesołych Świąt!



poniedziałek, 22 grudnia 2014

Program Współpracy dwóch sektorów

Grudzień to czas podsumowań - chcę przedstawić Wam projekt w którym miałem okazję uczestniczyć i obserwować od dłuższego czasu. Mam na myśli Program Współpracy Administracji Samorządowej z Podmiotami Ekonomii Społecznej. 


Choć brzmi strasznie to niesie za sobą wiele ciekawych pomysłów i wypracowanych narzędzi.

piątek, 12 grudnia 2014

Wierzę w te wieże

W Toruniu w końcu powstała pierwsza wieża dla jerzyków. Inicjatorem tej idei w naszym mieście jest lokalny działacz społeczny Marcin Łowicki.

źródło: torun.pl
Same jerzyki to ptaki, które zjadają do 20 000 komarów i meszek dziennie. Pierwsza wieża posiadać będzie 24 budki lęgowe. Iloczyn tych dwóch czynników jest bardzo wymowny!

Historia toruńskich budek dla jerzyków jest bardzo długa. Już od dłuższego czasu Marcin szukał wsparcia dla tej idei. Otrzymywał ją z różnych stron. Począwszy od mediów a na radach okręgów i innych działaczach społecznych skończywszy.

wtorek, 9 grudnia 2014

Blog na 102

... a teraz nawet na 104! Tyle wpisów już za mną. Osiągnięcie pierwszej setki zajęło mi zaledwie 9 miesięcy :)
ilość wpisów na blogu wraz z linią trendu

Daleko mi jeszcze do wiodących blogerów, którzy umieszczają treści zarówno z dużą regularnością jak i posiadające wysoką wartość. Powyższy wykres daje jednak nadzieję, że rosnący trend się utrzyma w kolejnych miesiącach.

poniedziałek, 8 grudnia 2014

Ewelina Wojciechowska w Sejmiku

Wróciłem właśnie z wyborów do Sejmiku Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 


Przy poparciu moim i innych zgromadzonych na sali plenarnej Urzędu Miasta jednym z delegatów do Sejmiku została Ewelina Wojciechowska - prezes Toruńskiej Inicjatywy Obywatelskiej. To dobra wiadomość dla całego trzeciego sektora z Torunia. 

Ewelina jest osobą ze sporym doświadczeniem i wiedza oraz z wizją wspierania i rozwoju sektora pozarządowego. Mam przyjemność współpracować z nią na co dzień dlatego jestem przekonany, że 4 lata kadencji przekuje w kolejne sukcesy.

Ewelinie serdecznie gratuluję!

sobota, 6 grudnia 2014

Wybory ważne dla NGO

Toruńskie organizacje pozarządowe w ostatnim czasie stoją przed trudnymi wyborami. Za sobą mamy wybór reprezentantów do Rady Działalności Pożytku Publicznego - mam zaszczyt przez najbliższe 2 lata reprezentować sektor w RDPP. 

Teraz przed nami wybór przedstawicieli do Sejmiku Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Czym zajmuje się owy sejmik? Tutak bardzo ogólna lista jego zadań:

Ze swojej strony chcę zarekomendować Ewelinę Wojciechowską - prezes Toruńskiej Inicjatywy Obywatelskiej.

Ewelina Wojciechowska posiada wiedzę na temat potrzeb trzeciego sektora oraz doświadczenie w działaniu na rzecz NGOsów. Wielu z Was zna Ewelinę jako osobę kompetentną i dobrze zorganizowaną. Może ona wnieść powiew świeżości w działania Sejmiku NGO w naszym województwie. 

Tego oczekuję od osób, które reprezentować będą interesy toruńskich organizacji na szczeblu regionalnym.

środa, 3 grudnia 2014

Wizyta studyjna - dzień 3

Wczorajsze nocne hulanki nie zaćmiły dziś naszych umysłów. Wszyscy uczestnicy stawili się na śniadaniu i porannym warsztacie.

Sukcesy gminy Bałtów prezentuje Andrzej Jabłoński
Podczas pracy warsztatowej omówiliśmy 3 z 10 dyskusyjnych kwestii dotyczących rekomendacji dla Rad Działalności Pożytku Publicznego. W moim zespole debatowaliśmy na temat 
- kadencyjności członków RDPP
- powoływania zastępców

wtorek, 2 grudnia 2014

Wizyta studyjna - dzień 2

Najbardziej naszpikowany pracą i atrakcjami dzień wizyty studyjnej w Ostrowcu Świętokrzyskim minął. Oprócz rzędu spotkań w terenie mieliśmy także intensywną pracę na sali szkoleniowej.

Dzień rozpoczął się od wizyty w tutejszym Inkubatorze Przedsiębiorczości. Wynająć tam można zarówno sale produkcyjne jak i powierzchnie biurowe. Kwota jaką trzeba dysponować każdego miesiąca to 7zł za każdy wynajęty metr kwadratowy. 

W ramach tej opłaty Inkubator oferuje powierzchnię oraz obsługę prawną i księgową. Dodatkowo pomaga pozyskiwać środki zewnętrzne na realizację celów biznesowych.

Szwalnia w Inkubatorze Przedsiębiorczości
W sąsiednich pomieszczeniach pracowali spawacze oraz szwaczki - tuż obok swoje miejsce znalazła pracownia witraży oraz architekci czy prawnicy. Taka kompilacja zawodów pozytywnie wpływa na rozwój samego Inkubatora. 

Wizyta studyjna - dzień 1

Minął pierwszy dzień wizyty studyjnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. (W zasadzie trwa właśnie drugi - plan pierwszego dnia był na tyle intensywny, że nie zdążyłem napisać wczoraj ani słowa).

Mam przyjemność reprezentować Radę Pożytku Publicznego Miasta Torunia. 
Pierwszy dzień był bardzo intensywny - po 6 godzinnej podróży przyszedł czas na prezentację poszczególnych obszarów projektu SPLOT Rad dla Rad oraz pierwszy warsztat grupowy.

Warsztat, który wybrałem to Promocja Rad Działalności Pożytku Publicznego.

Już na samym początku dyskusji pojawiły się wątpliwości - co promować i po co? Rozważaliśmy promocję samej rady jak i promocję jej działań. Te sfery można jednak bardzo łatwo połączyć. Pozostało jednak pytanie: po co i do kogo kierować przekaz promocyjny. 

sobota, 29 listopada 2014

Największa impreza urodzinowa w Toruniu

Wiele mówi się o działalności Radia Maryja i Telewizji Trwam. Jeszcze więcej o samym ojcu dyrektorze - Tadeuszu Rydzyku. Jest to osoba mająca tyle samo zwolenników co przeciwników. Jednak nie o polityce dziś mowa. 

Każdego roku obserwuję kolejne "imprezy urodzinowe" Radia Maryja. Nakład pracy włożony w organizację i realizacje tego typu przedsięwzięć powala na kolana. Do tego umiejętności marketingowe i wykorzystanie tworzonego przez lata zaplecza pozwala dokonywać rzeczy, która w Toruniu jeszcze się nie udała. 
źródło: tv-trwam.pl

czwartek, 27 listopada 2014

Rada Miasta Torunia 2014-2018

16 listopada wybraliśmy naszych reprezentantów do samorządu terytorialnego. Na nowych radnych można spojrzeć z wielu perspektyw doznając tym samym różnych uczuć. 

W skład rady wchodzi po 7 przedstawicieli Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości, a także 6 osób z Czasu Gospodarzy. Skład rady uzupełnia 4 radnych z Czasu Mieszkańców oraz przedstawiciel Sojuszu Lewicy Demokratycznej

źródło: torun.pl
Pierwsza sesja Rady Miasta Torunia nowej kadencji odbędzie się już jutro - 28 listopada o godzinie 13:00 w Sali Mieszczańskiej toruńskiego Ratusza. Podczas sesji nastąpi ślubowanie radnych oraz wybór przewodniczącego Rady. Kandydatem na to stanowisko jest Marcin Czyżniewski z komitetu Czas Gospodarzy. 

środa, 26 listopada 2014

III etap konsultacji Trasy Wschodniej

Ruszył II etap konsultacji społecznych w sprawie Trasy Wschodniej. Już kiedyś pisałem na ten temat - teraz warto podsumować sukcesy które udało się osiągnąć razem z mieszkańcami. Warto przyjrzeć się też ocenie poszczególnych wariantów - o tym na końcu.

Zacznę od tego co dobre
Dzięki spotkaniu wymuszonemu przez mieszkańców na MZD udało się opracować nowe założenia przebiegu Trasy Wschodniej w okolicy ulicy Kanałowej. Przypomnę pierwowzór oraz wersję po poprawkach. 

Wersja pierwotna - wyburzenie trzech budynków mieszkalnych

Wersja poprawiona - wyburzenie przedsiębiorstwa Hydroserwis
Sytuacja nie jest komfortowa dla żadnej ze stron. Jednak większość zgodzi się, że łatwiej przenieść przedsiębiorstwo niż rozbić społeczność lokalną - szczególnie, że ta związana jest silnymi więziami. Nowy układ trasy pozwolił odsunąć trasę od zabudowań mieszkalnych. Kilka uzyskanych metrów to więcej swobody dla mieszkańców - o ile można w tym wypadku mówić o jakiejkolwiek swobodzie.

niedziela, 23 listopada 2014

Impuls dla przedsiębiorczych

Chcesz pracować na swoim, prawda? Chcesz założyć firmę i być niezależnym, tak? Więc zrób to. Jeśli chorujesz na brak pieniędzy na rozpoczęcie działalności to poniżej przedstawiam Ci odpowiedni antybiotyk - sprawdź receptę!

źródło: smallbusiness.foxbusiness.com
Skoro czytasz ten wpis to zakładam, że jesteś osobą z pewną dozą przedsiębiorczości. Zapewne lubisz poczuć dreszczyk współzawodnictwa jednak masz w sobie pewne obawy - "co będzie gdy...?". Jeżeli podejmiesz ryzyko to rezultaty mogą być dwa.

piątek, 21 listopada 2014

Budżet bez deficytu?

Uraczeni zostaliśmy wczoraj wesołą nowiną! W Toruniu planowany budżet 2015 przewiduje nadwyżkę! I to ponad 70 mln zł! Jest to wręcz plan doskonały - wydatki spadną o ponad 100 mln zł a dochody wzrosną o 89 mln zł!

Jest to jednak dość groteskowa wiadomość.
Cała wielka zmiana wydatków i dochodów opiera się o realizowane do tej pory inwestycje. Wystarczy spojrzeć na zaprezentowaną przez Urząd Miasta prezentację. Po stronie wydatków znikną pozycje dotyczące budowy hali widowiskowo-sportowej oraz mostu im gen. Zawackiej. Spowodowało to zmniejszenie wydatków na inwestycje o ponad 95 mln zł.

Po drugiej stronie - po stronie dochodów większą zmianą jest po prostu wzrost dotacji inwestycyjnej - tej na budowę mostu. Przyznacie, że ładnie to wszystko wygląda w budżecie, który w tym momencie wykazuje nadwyżkę?

źródło: prezentacja Urzędu Miasta Torunia

środa, 19 listopada 2014

Konsultacje z konkursem!


Przed nami kolejne konsultacje społeczne - moda na tę formę partycypacji nie ustaje. Tym razem spotkamy się by porozmawiać o architekturze na toruńskich przedmieściach: 

- Bydgoskim, 
- Chełmińskim, 
- Jakubskim-Mokrym 
- oraz Podgórzu.

Niestety nie znany jest mi cel tych konsultacji. Mogłoby to być wypracowanie rekomendacji dla nowo powstających budynków lub opracowanie katalogu budynków o ciekawej architekturze które powinniśmy ochraniać. Jednak, ani na plakacie, ani na stronie konsultacji takiej informacji nie ma...

poniedziałek, 17 listopada 2014

...i po wyborach.

Obudziliśmy się w nowej, a jednak tak dobrze znanej nam, rzeczywistości. Jeszcze w nocy poznaliśmy nieoficjalne wyniki głosowania na Prezydenta Miasta Torunia. Wynik nie był dla torunian dużym zaskoczeniem. 

Zaskakujący, szczególnie dla zakorzenionych w Toruniu komitetów wyborczych, musiał być wynik działaczy z Porozumienia Ruchów Miejskich - konkretnie z Czasu Mieszkańców. Cieszy mnie fakt, że w naszym mieście nadal można znaleźć niszę na działalność polityczną. Ale przejdźmy do rzeczy. 

Tak prezentuje się podział mandatów na najbliższe 4 lata:



niedziela, 16 listopada 2014

Szok wyborczy, czyli o podziale okręgów

Dziś krótkie wylanie żali po oddaniu głosu w wyborach. Nieład organizacyjny w Toruniu to coś obezwładniającego. Szczególnie jeśli chodzi o to "gdzie mieszkasz".

W naszym mieście istnieje bowiem wiele podziałów administracyjnych. W zasadzie co wydział to inny podział. Znakomitym przykładem jest tutaj podział, wedle którego wybierane są Rady Okręgów

Okręg Chełmińskie nie obejmuje całego Chełmińskiego Przedmieścia lecz tylko jego część. Druga część Chełmińskiego Przedmieścia należy do okręgu Staromiejskie. Logicznie, prawda? 

Z powodu ciszy wyborczej nie podaję źródła :)

sobota, 15 listopada 2014

Na wybory!

Krótki przewodnik dla tych, którzy jutro planują - bądź jeszcze nie zdecydowali - skorzystać ze swojego prawa do wyboru. W Toruniu głosować będziemy na trzech listach.



Gdzie głosujemy?
Dla części z nas będą to pierwsze wybory, dla innych zmieniły się siedziby komisji obwodowych w których mogą oddać swój głos. Żeby uniknąć biegania pomiędzy lokalami skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź - wedle adresu - gdzie możesz głosować.

piątek, 14 listopada 2014

Sprawdź samorząd!

Szkoda, że dopiero dziś dotarło do mnie tak fantastycznie przygotowane narzędzie! Mam na myśli stronę www.SprawdzSamorzad.pl zrealizowaną przez Forum Obywatelskiego Rozwoju. Znajdziemy tu wiele danych żeby ocenić zmiany, które nastały w ostatnich 4 latach, między innymi w Toruniu.

Po wybraniu gminy (w naszym wypadku miasta), która nas interesuje wyskakuje nam wykres z najważniejszymi danymi - dochodami, wydatkami oraz deficytem miasta:

źródło: sprawdzsamorzad.pl

Jest to przejrzyste zestawienie zmian poszczególnych wartości w przeciągu ostatniej kadencji - czyli w latach 2010-2014. Poniżej znajdziemy te same wartości w przeliczeniu per capita - czyli na mieszkańca.

czwartek, 13 listopada 2014

Kolejne 4 lata samorządności

źródło:torun.pl
Od godziny 14 w toruńskim Ratuszu Staromiejskim trwała uroczysta sesja Rady Miasta Torunia VI kadencji. Było to ostatnie spotkanie Rady Miasta w tym składzie.

Na spotkaniu zebrało się około 100 osób. Wśród nich przedstawiciele każdego szczebla samorządu oraz delegaci wielu instytucji. Nie zabrakło przemówień podsumowujących "sukcesy" obecnej kadencji oraz podziękowań.

Podczas sesji wręczone zostały Medale "Za Zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze oraz Medal Honorowy Miasta Torunia. Pierwszy z nich otrzymali kolejno Alojzy Lech Kowalski oraz ksiądz prałat Józef Nowakowski. Medal honorowy otrzymał Wiesław Geras.

wtorek, 11 listopada 2014

Bo flaga to nie kawałek płótna

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że symbol jakim jest flaga państwowa to nie zwykły kawałek płótna. Jednak często nie wiemy jak z flagą postępować. Nie wiemy my - obywatele, nie wiedzą też władze i osoby publiczne. Poniżej zbiór podstawowych zasad wywieszania flagi państwowej. 

Po pierwsze rozróżnić musimy dwie flagi państwowe. Pierwsza z nich to prostokątny płat tkaniny w barwach narodowych (czyli biało-czerwony). Druga z flag to flaga z godłem - często niezgodnie z zasadami wykorzystywana jest przez obywateli. Zarówno podczas świąt państwowych jak i np podczas meczów. Flaga z godłem wywieszona może być przez polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne, porty lotnicze oraz na statkach jako bandera.

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej
Flaga z godłem




oraz





poniedziałek, 10 listopada 2014

"Odmień swoje otoczenie" - case study

Dziś wyjaśniły się nieścisłości w informacji jaką podały CH Bielawy i Urząd Miasta Torunia odnośnie konkursu "Odmień swoje otoczenie". Poruszyłem ten temat we wpisie: Projekty widmo w akcji Urzędu Miasta - wywołało to działania ze strony urzędu i firmy obsługującej konkurs. Poniżej kilka słów o okolicznościach i wynikach tych działań. Potraktujmy to jako analizę przypadku działań z zakresu Public Relations.
Jak postąpiono?
Po tym jak opisałem zaistniałą sytuację dotyczącą powoływania się na Budżet Partycypacyjny w Toruniu a post udostępniłem na facebookowym fanpage'u  CH Bielawy wraz z zapytaniem o numery wniosków podjęte zostały następujące kroki:

1. urząd miasta edytował stronę miejską usuwając z niej zdanie dotyczące realizacji projektów z budżetu obywatelskiego

niedziela, 9 listopada 2014

Czujesz się olany?

W ostatnim czasie dużą popularnością, zarówno tą pozytywną jak i negatywną, cieszył się spot fundacji INSPRO "Dość olewania - Obywatele decydują".

Skąd ta popularność? Według mediów, które odmówiły emisji spotu, jest on zbyt wulgarny. Ciekawy argument w momencie kiedy co drugi program, niezależnie od kanału który oglądamy, jest przesiąknięty treściami naruszającymi dobry smak. 


W jakim celu tworzy się takie spoty? Właśnie po to, żeby o nich mówić i żeby ich treść trafiła do jak najszerszej grupy odbiorców. Czy cel został osiągnięty? Jeden na pewno, film wzbudził wiele kontrowersji przez co stał się bardzo popularny. Na początku pisania tego posta jego oglądalność na YouTube wynosiła 622 049 widzów.

sobota, 8 listopada 2014

Projekty widmo w akcji Urzędu Miasta

Jeszcze przez 2 dni (do 10 listopada) można głosować w plebiscycie "Odmień z nami swoje otoczenie". Konkurs organizuje CH Bielawy wraz z toruńskim magistratem.

Oficjalnie, jak czytamy na miejskiej witrynie torun.pl, dzięki akcji jedna z 5 inwestycji miejskich, realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego zostanie dofinansowana przez CH Bielawy kwotą 10 000 zł. SUPER!

Jednak tu zaczynają się schody ;) Oczywiście nie chodzi o to, że w Toruniu mamy budżet partycypacyjny a nie obywatelski (przynajmniej z nazwy, choć i tak nikomu różnicy to nie robi). Oddałem swój głos przez facebookową aplikację ale dopiero potem postanowiłem zweryfikować projekty, które dostępne są w konkursie. 

W konkursie Centrum Handlowego i Urzędu Miasta głosować można na następujące pomysły:


piątek, 7 listopada 2014

Powiedz sprawdzam - głosuj świadomie!

Toruńska Inicjatywa Obywatelska już kilka miesięcy temu powiedziała sprawdzam - i sprawdzili: 24 członków Rady Miasta Torunia zostało prześwietlonych pod względem aktywności i rzetelności wykonywania swoich obowiązków. Sprawdziliśmy również możliwość skontaktowania się z radnymi.


czwartek, 6 listopada 2014

Czternaścioro o Budżecie Partycypacyjnym

Białystok, Dąbrowa Górnicza, Gdańsk, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Piekary Śląskie, Radom, Sopot, Tarnów, Toruń, Warszawa i Wrocław - jak Polska długa i szeroka tak partycypacja mieszkańców odgrywa coraz to większą rolę. 

Większość seminarium odbyła się w formie warsztatowej
Reprezentanci wymienionych miast zjawili się w miniony wtorek na seminarium zorganizowanym przez Pracownię badań i innowacji społecznych Stocznia. Seminarium miało niewyrafinowany tytuł "Budżet Partycypacyjny dla zaawansowanych". Ja miałem przyjemność reprezentować Toruń - wraz ze mną, na spotkaniu pojawiła się delegatka Urzędu Miasta. 

Obecność działaczy społecznych i urzędników na seminarium pozwoliła na omówienie tematu z dwóch różnych punktów widzenia. Moim zdaniem była to wartość dodana dla obu stron. 

Chciałem Wam przedstawić trzy sytuacje/rzeczy/idee, które realizowane są w innych miastach w materii budżetu partycypacyjnego.


środa, 5 listopada 2014

Boisko chlubą Chełmiunki

To było dziś - do użytku oddany został kompleks boisk w Gimnazjum nr 3. Był to projekt, który w poprzedniej edycji Budżetu Partycypacyjnego zajął pierwsze miejsce w puli ogólnomiejskiej. 

źródło: torun.pl

Już wielu zdążyło ogrzać się w cieple świeżo położonej nawierzchni - jeszcze wielu to zrobi w najbliższym tygodniu. Jednak słowa uznania należą się przede wszystkim mieszkańcom. To oni oddali swoje głosy na projekt, z którego korzystać będziemy mogli wszyscy. 

poniedziałek, 3 listopada 2014

Zielono Na Skarpie

Gotowy jest projekt zmian na terenach zielonych za pawilonem Maciej na osiedlu Na Skarpie. Przyznaję, że przygotowana propozycja robi na mnie pozytywne wrażenie!


Czego spodziewać się mogą mieszkańcy? 

Tego co zaproponowali między innymi podczas konsultacji społecznych "Zielony Toruń". Na terenie za pawilonem powstaną dwie przestrzenie:

- przestrzeń wypoczynkowa - na niej między innymi ławki, plac zabaw, wybieg dla psów czy górka saneczkowa;
- przestrzeń rekreacyjno-sportowa - tutaj zaś znajdziemy miasteczko rowerowe, stoły do ping-ponga oraz siłownia zewnętrzna. 

niedziela, 2 listopada 2014

Balcerowicz musiał przyjść...

... i przyszedł, żeby spotkać się z mieszkańcami Torunia, podyskutować i sprzedać kilka egzemplarzy nowej książki. Wszystko to odbyło się w Dworze Artusa w ramach Forte Artus Festival.



Organizacja i moderacja spotkania w 100% profesjonalna. Sala pełna. Mimo specyfiki działań jakie podjął prof. Balcerowicz jest on dla wielu osób autorytetem. Warto więc przedyskutować kilka jego myśli. 

1. Niektóre problemy należy traktować jak pożar - rozwiązywać drastycznie.
Słowa te odnosiły się do wprowadzania planu Balcerowicza. Jednak czy takie podejście można traktować jako dobre rozwiązanie w innych sytuacjach? W przypadku biznesu rolę będzie grało ryzyko, które będziemy w stanie ponieść żeby przeprowadzić zmianę - im bardziej raptowna zmiana tym skutki mogą nie do końca zgadzać się z naszymi oczekiwaniami. 

wtorek, 28 października 2014

Nie daj się mobbingowi!

Najbliższy czwartek to kolejna odsłona szkolenia STOP MOBBING. Są to spotkania warsztatowe, które przybliżyć mają techniki przeciwdziałania mobbingowi. 



Dlaczego warto? 
- bo nie zdajemy sobie sprawy jak często jesteśmy mobbowani w miejscu pracy lub w szkole,
- bo warto znać techniki obrony przed mobbingiem,
- bo pomóc możemy nie tylko sobie ale i swoim bliskim.

poniedziałek, 27 października 2014

Zamieszanie na skrzyżowaniu

Oto i jest - projekt zrealizowany w ramach Budżetu Partycypacyjnego. Sygnalizacja świetlna przy SP 5 (skrzyżowanie ulic św. Józefa i Żwirki i Wigury). 
Koszt? 180 000zł...


Pozostaje tylko mieć nadzieję, że obecna organizacja ruchu nie będzie trwała zbyt długo i w możliwie krótkim czasie miasto przebuduje całe skrzyżowanie z uwzględnieniem projektu powiększenia szpitala wojewódzkiego.

piątek, 24 października 2014

Jest sukces!

Jestem świeżo po XI Toruńskim Forum Organizacji Pozarządowych. Miałem przyjemność reprezentować na nim dwie organizacje: Inicjatywę Młodych oraz Toruńską Inicjatywę Obywatelską. To właśnie przez TIO zostałem zgłoszony jako kandydat do Rady Działalności Pożytku Publicznego.



Głosowanie było pro-forma. Na 9 miejsc w RDPP zgłoszonych zostało 9 kandydatur - ogłaszanie wyników nie było zbyt emocjonujące. 

czwartek, 23 października 2014

Nowości - "Na ile dają radę?"

W dzisiejszych Nowościach rozmawiamy o toruńskich Radach Okręgu. Przeczytać możecie o tym czy walka polityczna oddziałuje na działania Rady oraz czy tego typu ciała mogą być trampoliną do kariery w samorządzie.

Sprostowanie: 3 członków Rady Okręgu nr 11 kandyduje w wyborach samorządowych. W rozmowie pominąłem Krzysztofa Bąka z KWW Czas Mieszkańców.

Nowości 23.10.2014

środa, 22 października 2014

Rower Miejski nie dla Chełmińskiego

Z niecierpliwością czekaliśmy na Toruński Rower Miejski. Teraz z niecierpliwością oczekujemy jego rozbudowy.

Temat przypominam w momencie gdy planuje się budowę nowych stacji TRM - i to w Wielkiej Nieszawce. Oczywiście nie mam do tej lokalizacji żadnych zastrzeżeń - dojazd do parku wodnego rowerem miejskim jest dobrym pomysłem.

Dodatkowo portal Gra.fm donosił o planach stworzenia dwóch kolejnych stacji z pomocą sponsorów. Mają one stanąć przy Atrium Copernicus oraz przy C.H. Plaza.

Pozostaje jednak kwestia ilości stacji w samym Toruniu. Analizując mapę stacji TRM widać dwie duże dziury w siatce stacji. Pierwszą jest Jakubskie-Mokre, drugą jest Chełmińskie

źródło: trm24.pl

wtorek, 21 października 2014

Kandydat do Rady

Trwa kampania do Rady Miasta i na stanowisko Prezydenta Miasta Torunia. Jednak nie o niej chcę wspomnieć. Mam zaszczyt kandydować do Rady Działalności Pożytku Publicznego.


Co to za twór?

Rada została powołana zarządzeniem Prezydenta Miasta Torunia. W przyszłym roku rozpocznie się kolejna, dwuletnia kadencja (2015-2016). W radzie zasiadają zarówno przedstawiciele sektora pozarządowego oraz reprezentanci Urzędu Miasta i delegaci Rady Miasta Torunia.

sobota, 18 października 2014

Ile wyda miasto sportu?

Prawie 1,5 miliona złotych wydamy w ostatnich 4 miesiącach tego roku na realizację zadań związanych ze sportem. Na co konkretnie? Najwięcej środków otrzymają Katarzynki grające w ekstraklasie koszykówki i Basket Toruń - 1 liga, również koszykówki. Aaa... i oczywiście TKP Elana grająca w 4 lidze.


Zarówno Katarzynki jak i Basket Toruń otrzymały po 250 000 zł dotacji na promocję tej dyscypliny sportu oraz promocję aktywnego trybu życia. 

Toruńska Elana otrzymała 200 000 zł na ten sam cel.

piątek, 17 października 2014

Wracamy do starych praktyk

Udało się... wytrwałem. Tak jak się spodziewałem - po rezygnacji przewodniczącego Rady Okręgu - Chełmińskie wróciliśmy do rządów "starej gwardii". 

źródło: geekweek.pl
1. Znów nie było quorum przez co nie mogły zapaść żadne decyzje. Jednak zważając na liczbę gości doszliśmy do porozumienia żeby przeprowadzić spotkanie. Oczywiście zastępca przewodniczącego mając statut za spis pobożnych życzeń rozpoczął od przeprowadzenia głosowania w sprawie porządku obrad - ciężko to skomentować...

2. Wracamy do starego systemu. Rada zaprosiła na spotkanie prezesów i przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowych w celu "omówienia zasad współpracy" - sprawdźcie porządki obrad z początku kadencji, pod przewodnictwem p. Pociżnickiej tego typu spotkania odbywały się regularnie a do dziś nie widać efektów.

czwartek, 16 października 2014

Co chcesz przedyskutować z sąsiadami?

Ruszył nabór tematów do planu konsultacji społecznych w roku 2015. Twoja ulica wymaga naprawy i chcesz razem z sąsiadami wypracować projekt jej zmian? Może na twoim osiedlu brakuje miejsc rekreacji dla dzieci i młodzieży? A może w okolicy robi się niebezpiecznie po zapadnięciu zmroku? 

Każdy z wymienionych tematów - i nie tylko - możesz poddać konsultacjom społecznym.

źródło: gazeta.pl
Po co? 

Będziesz mógł skupić uwagę sąsiadów i innych mieszkańców na danym problemie. Wypracujesz scenariusze rozwiązania tego problemu. Ostatecznie raport z konsultacji będzie świetnym dokumentem w Twojej walce o zmianę!

piątek, 3 października 2014

W pół drogi do sukcesu

Po wczorajszym telefonie do Wydziału Inwestycji i Remontów ukazała się informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty - szczególnie mocno związana z Chełmińskim Przedmieściem. Mowa o przetargu dotyczącym trzech projektów w ramach Budżetu Partycypacyjnego. 

fot. Cezary Kardasz

W pierwszym postępowaniu nie został wyłoniony wykonawca dla trzech projektów rekreacyjnych:
- siłowni zewnętrznej i placu zabaw w Kaszczorku
- placu zabaw "Topolowy ludzik"
- Centrum Rozrywki "Chełmiunka" 

czwartek, 2 października 2014

Młodzież da Radę?

O tym czy młodzież z toruńskich szkół średnich zorganizuje się i wyłoni swoich przedstawicieli do Młodzieżowej Rady Miasta okaże się do 14 listopada - co będzie potem? Czy młodzieżowi radni odnajdą się w samorządowej i urzędowej zawierusze? Czy otrzymają wsparcie podobne do tego, które ma Młodzieżowa Rada Gminy Płużnica?

Gazeta Pomorska 01.10.2014

Miałem przyjemność działać w MRM od roku 2009. To były początki mojej działalności społecznej jednak mimo to zyskałem poparcie młodzieży i powierzono mi funkcję zastępcy przewodniczącego. W artykule wspominam o dwóch projektach, które zapadły mi w pamięć z czasów tamtej kadencji - mowa o zmianach w MZK i o koncercie charytatywnym.

środa, 1 października 2014

Bez światełka w tunelu

Od dłuższego czasu moja praca jako sekretarza Rady Okręgu była torpedowana przez część członków Rady Okręgu nr 11. Ostatnie wydarzenia i zachowanie członków rady skłoniło mnie do rezygnacji z pełnionej funkcji. 

Mimo wszystko nadal pełnić będę mandat członka Rady Okręgu - pozwoli mi to realizować postawione przede mną cele społeczne oraz dbać o prawidłową działalność Rady. 

Treść dzisiejszego pisma skierowanego do Przewodniczącego Rady Miasta Torunia, pana Mariana Frąckiewicza:

Toruń, dnia 1 października 2014
[...]
Rezygnacja

Z dniem dzisiejszym składam rezygnację z funkcji sekretarza w ramach Rady Okręgu nr 11 - Chełmińskie. 
Jednocześnie nadal pełnić będę mandat członka Rady Okręgu realizując cele społeczne.

Uzasadnienie

Ostatnie miesiące pracy w Radzie Okręgu nr 11 przekonały mnie o niskich kompetencjach społecznych części członków Rady. 
Nieuzasadniony opór wspomnianej części członków Rady doprowadził do polaryzacji w składzie rady i braku współpracy w realizowaniu podstawowych założeń statutowych – od kilku spotkań nie zatwierdzone zostały protokoły z zebrań. 
W obecnej sytuacji nie mogę w dalszym ciągu pełnić funkcji w prezydium Rady.

wtorek, 30 września 2014

Szybkie spotkanie Rady Okręgu

O godzinie 17 rozpocząć miało się zebranie Rady Okręgu nr 11 - Chełmińskie. Po 15 minutach i próbie przyjęcia porządku obrad bez wymaganego quorum doszło do zamknięcia obrad i wyznaczenia kolejnego terminu. 

Ponadto Rada reprezentowana obecnie przez p. Adama Olendra wraca do dawnych praktyk nie wypełniając swoich statutowych obowiązków:

1. Na tablicach RO nie pojawiła się informacja o zebraniu
2. Informacja o spotkaniu nie pojawiła się również w Biuletynie Informacji Publicznej (strona BIP)


Szkoda, że w szarych barwach malują się kolejne lata działalności Rady Okręgu Chełmińskie. Miejmy nadzieję, że kolejne zebrania to nie będą, jak dawniej, spotkania z prezesami spółdzielni i dzielnicowymi...

poniedziałek, 29 września 2014

Konsultacja? AKCJA! + darmowa publikacja!

Świeżo po konferencji podsumowującej projekt Akcja Konsultacja! prowadzony przez Fundację Stabilo w partnerstwie z Gminą Miasta Toruń. Spotkanie odbyło się w przytulnej bibliotece CSW. 
(na samym dole znajdziesz darmową publikację 
z solidną dawką wiedzy o partycypacji obywatelskiej)

W programie konferencji znalazły się między innymi studium przypadków konsultacji społecznych, prelekcja dotycząca skuteczności przeprowadzania procesu konsultacyjnego oraz kwestie Budżetu Partycypacyjnego w Toruniu.

Kameralne grono słuchaczy i możliwość dłuższych dyskusji sprowokowała u mnie kilka przemyśleń i spisania postulatów, które dotyczą partycypacji w wydaniu toruńskim. 


1. TAK dla większej ilości środków w Budżecie Partycypacyjnym. Warto przeanalizować efektywność tych środków i ewentualnie zwiększyć ich ilość w kolejnych edycjach. Tematem pobocznym w tej kwestii okazała się edukacja - szczególnie edukacja dotycząca finansowania samorządu. 

Jak wiemy, obecnie BP to 6% dochodów z tytułu podatku od nieruchomości - jednak niewielu z nas ma świadomość co dzieje się z pozostałymi 94% (parafrazując słowa Janusza Wiśniewskiego z Kujawsko-Pomorskiej Federacji Organizacji Pozarządowych).

OOL czyli Olbrzymie Ogórki Letnie

Jedna z 5 osób, które czytają tego bloga przyczepiła się do treści niedawnego wpisu. Chodzi oczywiście o Pierwszego Rebelianta Chełmińskiego Przedmieścia - Huberta Stysa. Jego wprawne oko doszukało się rzekomego błędu - jednak nic bardziej mylnego... 

OLBRZYMIE OGÓRKI LETNIE nie są bezzasadne w przeciwieństwie do konsultacji ulicy Boboli! Poniżej dokumentacja fotograficzna. 


Oczywiście wniosek w sprawie konsultacji ogórków letnich zostanie sporządzony w bardzo odległej przyszłości w porozumieniu ze wszystkimi Radami Okręgu.

czwartek, 25 września 2014

Pieszo przez starówkę - coś o nas bez nas!

Wczorajsze popołudnie spędziłem na spotkaniu konsultacyjnym dotyczącym ruchu pieszego na toruńskiej starówce. Dyskusja odbyła się w Centrum Sztuki Współczesnej a brało w niej udział... 2 reprezentantów mieszkańców!


Wielu mieszkańców narzeka na olbrzymie i nieestetyczne ogródki letnie na starówce - bo przejść nie idzie i zabytków nie widać. Grono kobiet ma za złe bruk na toruńskich ulicach - bo obcas można złamać. Część przedsiębiorców przeklina obostrzenia dotyczące wielkości miejsc sprzedażowych - bo zabijają biznes.

wtorek, 23 września 2014

Orliki - kawiarenka obywatelska

Miałem przyjemność moderować dzisiaj kawiarenkę obywatelską. Tematem były Orliki - można o nich powiedzieć wiele jednak skupić musieliśmy się na najważniejszych dla użytkowników kwestiach.

Kawiarenka zorganizowana została przez Ewelinę Wojciechowską w ramach Krajowej Sieci Konsultacyjnej Liderów. 


Jak wspomniałem na wstępie tematem przewodnim konsultacji były Orliki. Boisk tej klasy w Toruniu mamy aż 24. O tym jak funkcjonują i jakie są ich wady oraz zalety mogliśmy porozmawiać właśnie dzisiaj. Na kawiarence gościliśmy przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz użytkowników toruńskich boisk.